Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Góra Parkowa

Góra Parkowa w Krynicy

Góra Parkowa może nie jest tak wysoka i okazała jak Jaworzyna, jednak jest równie popularna i chętnie odwiedzana jak jej większa kuzynka. Ciekawe miejsca warte zobaczenia, atrakcje turystyczne, alejki do przespacerowania się i piękne widoki rozpościerające się z jej szczytu, sprawiają że jest często wybieranym miejscem do spędzenia popołudnia samotnie, w towarzystwie czy z całą rodziną. Jest też jednym z kilku miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć będąc w Krynicy.

Widok z górnej stacji kolejki na Górę Parkową

Znajduje się praktycznie w samym środku miasta i można się na nią dostać prosto z Deptaka. Niezbyt wysoka, bo mająca 741m.n.p.m., jest zalesiona i opleciona alejkami spacerowymi, które rozplanowane zostały już w XIX wieku. Spacerując można nie tylko zrelaksować się i odpocząć, ale również podziwiać wiele specjalnie zasadzonych tam gatunków krzewów i drzew, a także skosztować źródlanej wody (m.in. ze Źródełka Miłości niedaleko altany Wanda oraz Źródełka Słonecznego blisko ulicy Słonecznej). Jednak założony w 1810 roku Park Zdrojowy kryje nie tylko ścieżki dostosowane do możliwości i sił każdego spacerowicza, ale i inne ciekawe atrakcje.

Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Jedną z nich jest założona w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kolejka linowo-terenowa, którą można dostać się na sam szczyt. 642 metry przejeżdża się w około trzy minuty. Ze szczytu i platform widokowych można podziwiać panoramę Beskidów Sądeckiego i Niskiego oraz, przy sprzyjającej pogodzie, Tatry. Przy górnej stacji znajduje się również restauracja, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Na szczycie wybudowano przeznaczony dla dzieci Park Linowy Mamut, kuszący małych wielbicieli wspinaczek czterema trasami o różnym stopniu trudności. Zimą działa Kubusiowi Stok, czyli taśmowy wyciąg narciarski dla dziecięcych narciarzy i saneczkarzy. Dorośli mogą dołączyć do pociech na zjeżdżalni pontonowej oraz Rajskich Ślizgawkach – zjeżdżalniach rurowych dostarczających niezapomnianej zabawy.

Zjeżdżalnie rurowe

Trasy piesze na Górę Parkową

Jednak na szczyt prowadzi nie tylko kolejka, ale także cztery ścieżki. Ich przejście trwa od 20 minut do godziny. Wartym odwiedzenia i zatrzymania się choć na chwilę jest leśne Sanktuarium Maryjne z figurką NMP Królowej Krynickich Zdrojów, wykonanej przez Artura Grottgera, która stoi tu od 1864 roku. Legenda mówi, że w tym miejscu objawiła się Matka Boska. Innym historycznym miejscem do zobaczenia jest kamienna Ławeczka Kraszewskiego z 1881 roku i nieco później postawione popiersie pisarza, które dodano na pamiątkę jego pobytu w uzdrowisku. Ciekawe są również dwie drewniane altany – Wanda oraz Marzenie – pochodzące z XIX wieku.

Góra Parkowa daje możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Porastają ją typowe dla tutejszych terenów gatunki, ale także specjalne dodane rośliny upiększające i urozmaicające krajobraz. Nierzadko można na swej drodze spotkać również małych i dużych dzikich mieszkańców lasów. Na Polanie Michasiowej bije źródło Bocianówka (zwane również Źródełkiem Płodności) z odlewem bociana i dziecka oraz stoi tam drewniana altanka. Spacerowicze miną również cztery stawy, po których pływa ptactwo wodne. Chcąc poznać trochę lepiej faunę i florę Beskidu Sądeckiego należy przejść się jedenasto przystankową ścieżką przyrodniczą (wycieczka trwa od dwóch do trzech godzin).

Znajdują się tu również trasy rowerowe, joggingowe, a w zimie trasa przygotowana dla biegaczy na nartach. Fani dłuższych wycieczek pieszych mogą wejść na dwa szlaki: niebieski (Szalone, Bradawiec, Powroźnik) oraz żółty (Huzary).

Zapraszamy do działu Krynica Na żywo, gdzie prezentujemy aktualny widok z kamerki na Górze Parkowej.

LOKALIZACJA

Oceń (5 / 1)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°24′42″N 20°57′18″E

Wysokość n.p.m.:od 560 – 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 16852 (2016 rok)

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój. Od wschodu Gmina Krynica-Zdrój sąsiaduje z Gminą Uście Gorlickie, od północy z Gminą Grybów, od zachodu z Gminą Piwniczna-Zdrój i graniczy z Gminą Łabowa, od południowego zachodu z Gminą Muszyna.

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta nazywana bywa również Perłą Polskich Uzdrowisk ze względu na walory turystyczne, infrastrukturę lecznictwa uzdrowiskowego oraz niezwykłe właściwości lecznicze mikroklimatu tego regionu. Liczne źródła wód leczniczych, duża liczba szlaków turystycznych i rowerowych, wspaniałe trasy narciarskie, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że Krynica jest miejscem wypoczynku wielu turystów zarówno z naszego kraju jak i z za granicy. Krynica znana jest również ze względu na niezwykłe wydarzenia kulturalne (m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Forum Ekonomiczne) które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
Menu