Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Wieża widokowa w Krynicy – ścieżka w koronach drzew

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

Wybierasz się w Beskid Sądecki na odpoczynek z rodziną lub wakacyjny pobyt? Koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, aby na własne oczy zobaczyć wyjątkową atrakcję turystyczną – wieżę widokową – ścieżkę w koronach drzew.

Krynica-Zdrój to turystyczna miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim w dolinie znanego potoku Kryniczanka, którą otacza m.in. Góra Parkowa, Krzyżowa i Jasiennik. Od kilku dni Krynica-Zdrój może pochwalić się nową atrakcją turystyczną – wieżą widokową skrytą w koronie drzew o unikalnej konstrukcji. To z pewnością jeszcze bardziej wpłynie na popularność miasta i tego regionu. W Krynicy-Zdrój została wybudowana drewniana wieża widokowa o wysokości prawie 50 metrów, która zapewni wszystkim odwiedzającym niesamowity widok na panoramę miasta i gór.

Mogą z niej korzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści odwiedzający miasto. To wspaniała i imponująca wieża widokowa, która powstała dla wszystkich miłośników pięknych, górskich widoków. Z pewnością dostarczy mnóstwo wrażeń wielu turystom, jak i miejscowym. Obecnie jest to zdumiewająca i jedyna w Polsce tego typu wieża widokowa wybudowana z drewna akacjowego jako atrakcja turystyczna. Do budowy konstrukcji wykorzystano solidne drewno z robinii akacjowej, które od dawna jest wykorzystywane w budownictwie.
Wieża widokowa w Krynicy - widok z dołu

Zimą w 2018 roku trwała jeszcze budowa wieży, a wielu dziennikarzy na bieżąco relacjonowało postęp prac budowlanych. W sierpniu 2019 roku budowa drewnianej wieży widokowej w Krynicy-Zdroju jest już zakończona, a atrakcja jest dostępna dla odwiedzających odpłatnie i z pewnością szybko zyska popularność.

Jedyna w Polsce drewniana wieża widokowa

Wieża widokowa umożliwia spacer wśród koron drzew i podziwianie wyjątkowej, górskiej panoramy. Wokół wieży znajdują się takie gatunki drzew jak: świerk, jodła czy buki. Spacer po drewnianej drodze będzie więc miłym doświadczeniem zważywszy na to, że podczas trasy można podziwiać rozmaite instalacje edukacyjne i poszerzyć zakres swojej wiedzy o regionie. Tablice edukacyjne mają na celu nie tylko zmotywować mieszkańców i turystów do dbania o przyrodę, ale również dostarczyć wiedzy historycznej o Krynicy-Zdrój.Wieża widokowa w Krynicy - góra

Zwolennicy szybszych rozwiązań również znajdą przy tej atrakcji coś dla siebie. Na szczyt wieży będzie można dostać się także za pomocą specjalnej 6-osobowej kolejki krzesełkowej, która będzie wyposażona również w osłony przeciwwiatrowe. Natomiast najmłodsi turyści będą mogli skorzystać ze starannie zaprojektowanej zjeżdżalni o długości aż 60 metrów!

Ze szczytu wieży rozciąga się niesamowity widok na malowniczy Beskid Sądecki. Można z niego podziwiać zachwycającą panoramę miasta i pasmo Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. To właśnie tu czekają na Ciebie niesamowite widoki na miasto i zapierające dech w piersi zachody słońca. Konstrukcja wieży to aż 49,5 metrów wysokości, a więc to również świetna próba zmierzenia się z własnym lękiem wysokości. Jak dotrzeć do tego miejsca? Za pomocą ścieżki zbudowanej z wytrzymałego drewna akacjowego, której długość to aż 1036 metrów! Ciekawostką jest to, że ścieżka prowadząca do wieży jest dwa razy dłuższa od molo znajdującego się w Sopocie.
spacer po wieży w Krynicy

Podczas kilkunastominutowego spaceru można podziwiać przepiękną i magiczną naturę, a zarazem połączyć przyjemne z pożytecznym: podziwianie przyrody wraz z aktywnością fizyczną. Ponadto, po drodze każdy ze spacerowiczów natknie się na informacje promujące region i tutejszą przyrodę, więc to świetna okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej i własnej wiedzy przyrodniczej. To również idealna atrakcja dla par, które lubią podziwiać romantyczne zachody słońca na tle gór.
widok z wieży widokowej w Krynicy

Co warto wiedzieć o drewnianej wieży widokowej w Krynicy-Zdroju?

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju została zbudowana w miejscu stacji narciarskiej Słotwiny Arena na wysokości 896 m. n.p.m. Trzeba przyznać, że lepszego miejsca pomysłodawcy konstrukcji nie mogli wybrać! Natomiast jest to jedyna tego typu drewniana konstrukcja udostępniona do publicznego użytku, która dodatkowo jest podpierana przy pomocy specjalnych 18 wież wsporczych i aż 87 specjalnie stworzonych dla tej budowli słupów. Czym wyróżnia się ta konstrukcja w skali europejskiego budownictwa? To właśnie do niej po raz pierwszy w Europie wykorzystano aż w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki. W żadnym innym rozwiązaniu budowlanym nie wykorzystano takiego pomysłu.

Stworzona konstrukcja ma być atrakcją turystyczną czynną dla odwiedzających przez cały rok. Polscy konstruktorzy i inżynierowie stworzyli jak dotąd największą taką konstrukcję drewnianą w Polsce, która ma służyć głównie celom rekreacyjnym i promocji regionu. Biorąc pod uwagę, że jest to jedyna tego typu konstrukcja, ma ona spore szanse, aby stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części kraju. To jedyna w Polsce, a zarazem największa wieża widokowa w Europie zaprojektowana z drewna akacjowego przez polskich konstruktorów, inżynierów i cieśli – jak mówi koordynator projektu, Grzegorz Lenartowicz.

Wieża widokowa w Krynicy – cennik

Wejście na wieżę widokową dla osoby dorosłej kosztowało na początku 39 złotych (biletu ulgowy 32 złote) a obecnie jest to wydatek odpowiednio 49 zł i 42 zł. Wejście na wieżę widokową i wjazd kolejką krzesełkową to dla osoby dorosłej wydatek 57 złotych, a bilet ulgowy jest tańszy o 10 zł. Wejście na wieżę widokową i zjazd kolejką krzesełkową kosztuje 57 zł, a osobę kupującą bilet ulgowy tylko 47 zł. Wejście na wieżę widokową, wjazd i zjazd kolejką krzesełkową kosztuje aż 69 złotych, a osoba korzystająca z ulgi zapłaci za taką atrakcję 55 zł.

Lokalizacja

Oceń (5 / 3)

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MisiekZuziaRafał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Gość
Rafał
Oceń :
     

Fajna atrakcja chociaż według mnie zbyt droga. Na początku pewnie sporo osób będzie ją odwiedzać ale według mnie nie jest warta tej ceny. Ta na Słowacji jest przynajmniej z widokiem na Tatry 🙂

Zuzia
Gość
Zuzia
Oceń :
     

Fajnie, że coś nowego powstało. Brakuje jeszcze basenu z prawdziwego zdarzenia.

Misiek
Gość
Misiek
Oceń :
     

Początkowo bilet 39 zł a teraz 49 zł 🙂

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°24′42″N 20°57′18″E

Wysokość n.p.m.:od 560 – 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 16852 (2016 rok)

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój. Od wschodu Gmina Krynica-Zdrój sąsiaduje z Gminą Uście Gorlickie, od północy z Gminą Grybów, od zachodu z Gminą Piwniczna-Zdrój i graniczy z Gminą Łabowa, od południowego zachodu z Gminą Muszyna.

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta nazywana bywa również Perłą Polskich Uzdrowisk ze względu na walory turystyczne, infrastrukturę lecznictwa uzdrowiskowego oraz niezwykłe właściwości lecznicze mikroklimatu tego regionu. Liczne źródła wód leczniczych, duża liczba szlaków turystycznych i rowerowych, wspaniałe trasy narciarskie, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że Krynica jest miejscem wypoczynku wielu turystów zarówno z naszego kraju jak i z za granicy. Krynica znana jest również ze względu na niezwykłe wydarzenia kulturalne (m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Forum Ekonomiczne) które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
Menu