Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Wody mineralne i lecznicze Krynicy

wody lecznicze i mineralne w Krynicy

Największym skarbem krynickiej ziemi są wody lecznicze i mineralne. Ich uzdrawiające właściwości znane są od wieków, czego potwierdzeniem jest lokalna legenda, opisująca historię pasterki i rycerza, który został uzdrowiony wodą ze źródła. Działanie lecznicze krynickich wód mineralnych jest udowodnione długoletnią obserwacją oraz badaniami klinicznymi i fizykochemicznymi.

W Uzdrowisku Krynica Zdrój znajdują się 23 ujęcia wody, przy czym tylko 7 z nich nadaje się do kuracji pitnej
. Są to ujęcia „Zdrój Główny”, „Słotwinka”, „Jan”, „Józef”, „Tadeusz”, „Mieczysław” i „Zuber”. Woda z pozostałych źródeł stosowana jest do leczenia wziewnego oraz kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

Rodzaje i właściwości wód krynickich

Kryniczanka jest wodą odmineralizowaną, która wydobywana jest tuż przy Pijalni Głównej. Znajduje się w niej 2900 mg/l składników mineralnych, dzięki czemu jest ona w czołówce krajowych wód mineralnych. To jedna z najsmaczniejszych wód mineralnych, w której składzie znajdują się mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym sód, potas, magnez, fluor i wapń. Działa bardzo korzystnie na organizm, a zwłaszcza na układ nerwowo-mięśniowy. Kryniczanka ma działanie antystresowe i przeciwalergiczne, a do tego zapobiega miażdżycy naczyń krwionośnych oraz zawałom serca. Ponadto obniża ona poziom cholesterolu we krwi. Woda ta jest zalecana do codziennego spożycia.

Słotwinka jest to woda 0,41% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, żelazista. Zaleca się stosować się w chorobach związanych z niedoborem magnezu, np. nerwicach i stanach stresowych. Ponadto znakomicie sprawdza się ona w schodzeniach i nieżytach przewodu pokarmowego oraz w zaburzeniach gruczołów dokrewnych dróg moczowych. Woda ta działa także przeciwalergicznie i wspiera usuwanie metali ciężkich. Zaleca się spożywanie jej w celach profilaktyczno-zdrowotnych.

Zdrój Główny to woda 0,32% szczawa żelazisto-wapienna, manganowa i zawierająca duże ilości bezwodnika kwasu węglowego. Znakomicie sprawdza się w anemiach, schorzeniach przewodu pokarmowego, chorobach żołądka oraz zaburzeniach gruczołów dokrewnych.

Jan to 0,071% szczawa słabo zmineralizowana, zawierająca wodorowęglan wapnia. Ma działanie moczopędne, dlatego świetnie sprawdza się w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych i w kamicy nerkowej. Stosuje się ją także w cukrzycy, miażdżycy i przy skazie moczanowej. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Józef to 0,11% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o silnym działaniu moczopędnym. Stosuje się ją e leczeniu schorzeń nerek i dróg moczowych, a także w anemii i niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego.

Zuber to 2,14% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa zaliczana do najsilniejszych w Europie. Stosowana jest w leczeniu nadkwasoty i schorzeń przewodu pokarmowego, zwłaszcza w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Sprawdza się również w cukrzycy i schorzeniach dróg żółciowych. Skutecznie łagodzi objawy nadużywania alkoholu.

Mieczysław to 0,42% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa stosowana przede wszystkim w anemii, skazie moczanowej i chorobach przewodu pokarmowego.

Tadeusz to 0,38% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa zawierające duże ilości żelaza. Sprawdza się w nieżytach jelit, niedokrwistości, nadkwasocie oraz niedowładzie żołądka.

Zobacz również inne artykuły z tej kategorii

3 2 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 lat temu
Oceń :
     

Polecam Jana jeżeli ktoś ma kłopoty z nerkami!

Niep
Niep
1 rok temu
Oceń :
     

Kiedyś te wody miały lepszy skład. Ale wtedy były sprzedawane pod marką Krynica Zdrój. Od kilku lat są sprzedawane pod marką Kryniczanka Zdrowie i od tamtej pory smakują gorzej i mają gorszy skład. Są zwyczajnie rozcieńczane zwykła wodą.
Dziadostwo.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

  • Krynica Źródłem Kultury 2024 - plakat

    Data wydarzenia: od 18 stycznia do 17 lutego 2024 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 18 stycznia do 17 lutego 2024 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na 10 edycję cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • 56 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - 12-19 sierpnia 2023

    Miejsce: Krynica Zdrój – scena plenerowa na Deptaku, Muszla koncertowa na deptaku, Pijalnia Główna, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym Termin: 12-19 sierpnia 2023 Jedną z wielu atrakcji Krynicy jest organizowany od 1967 roku Festiwal, którego patronem jest Jan Kiepura – śpiewak i aktor na międzynarodową skalę, który w okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju willę „Patria”. Tegoroczna odsłona Festiwalu to blisko trzydzieści wydarzeń (gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe) oraz spotkania z wybitnymi artystami.

  • Europejski Festiwal Biegowy 2023 Krynica Zdrój

    Data wydarzenia: od 30 czerwca do 02 lipca 2023 Miejsce: Krynica-Zdrój (baza zawodów w Starych Łazienkach Mineralnych ) W dniach od 30 czerwca do 02 lipca 2023 zapraszamy do Krynicy na III edycję zawodów Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy.

  • Krynica Źródłem Kultury 2023

    Data wydarzenia: od 20 stycznia do 18 lutego 2023 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 20 stycznia do 18 lutego 2023 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną (dziewiątą) odsłonę cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Data wydarzenia: 31 grudnia 2022, godz. 22:00 Miejsce: Deptak – Muszla Koncertowa

  • Koncert Pod dachami Paryża

    Data wydarzenia: 15 grudnia 2022, godz. 19:00 Miejsce: Sala Balowa Stary Dom Zdrojowy (ul. Nowotarskiego 2) Szczegóły: Ekscytujące życie oraz najpiękniejsze piosenki Edith Piaf

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
2
0
Dodaj komentarzx
Menu