Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Jak wybrać odpowiedni kask narciarski?

narciarz w kasku

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim jest niezwykle ważne, dlatego dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni kask narciarski. W Polsce nie ma obowiązku noszenia kasku narciarskiego, ale jest to zdecydowanie polecane zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i wygody. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać właściwy kask narciarski, jak dobrać odpowiedni rozmiar i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego, należy zmierzyć obwód głowy tuż nad linią brwi w jej najszerszym punkcie. Najlepiej użyć do tego celu miarki krawieckiej. Otrzymany wynik należy porównać z tabelą rozmiarów danego producenta kasków narciarskich. Ważne jest, aby kask dobrze przylegał do głowy, nie opadał na czoło ani na kark, ale jednocześnie nie uciskał i nie powodował dyskomfortu. W przypadku niepewności, zawsze lepiej wybrać kask o rozmiar większy.

Budowa kasku narciarskiego

Kask narciarski składa się z dwóch warstw – twardej skorupy zewnętrznej i miękkiej warstwy wewnętrznej. Skorupa zewnętrzna ma za zadanie zapewnić ochronę przed uderzeniami, natomiast warstwa wewnętrzna absorbuje energię uderzeń. Istnieją dwie główne technologie budowy kasków narciarskich: „in mould” i „hardshell”.

Technologia „in mould” polega na ściśle połączeniu obu warstw kasku poprzez wtryskiwanie lub wspawanie pianki EPS (spieniony polistyren). Kaski zbudowane w tej technologii są lekkie, ale nie posiadają zaawansowanych systemów wentylacyjnych. Są jednak korzystniejsze cenowo. Z kolei kaski „hardshell” mają zewnętrzną skorupę z tworzywa ABS lub karbonu, a warstwa wewnętrzna jest z pianki EPS. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych warstw możliwe jest stworzenie bardziej zaawansowanego systemu wentylacji. Kaski hybrydowe łączą w sobie zalety obu technologii.

Jak dopasować kask narciarski?

Dobrze dopasowany kask narciarski powinien trzymać się na głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją. Warto rozpocząć przymierzanie od większego rozmiaru kasku i stopniowo przymierzać mniejsze rozmiary. Gdy założony kask nie ślizga się po włosach i nie uciska, a jednocześnie nie opada na czoło ani na kark, oznacza to, że znaleziono właściwy rozmiar. Ważne jest, aby kask nie uciskał głowy, gdyż może to powodować dyskomfort i ból. Przymierzając kask, warto chodzić w nim przez kilka minut po sklepie, aby upewnić się, że nie ma żadnych miejsc uciskających.

Kask narciarski dla dziecka

Wybierając kask narciarski dla dziecka, obowiązują te same zasady jak przy wyborze dla osoby dorosłej. Kask musi być dobrze dopasowany, nie może być za duży ani za mały. Niedopuszczalne jest zakładanie dziecku kasku na czapkę, ponieważ może to znacznie zmniejszyć ochronę. Warto zwrócić uwagę na kaski dla dzieci, które posiadają specjalny system regulacji, umożliwiający idealne dopasowanie do obwodu głowy. Dzięki temu kask będzie wygodny i zawsze dobrze dopasowany.

Różnice między kaskami męskimi, damskimi i dziecięcymi

Pod względem budowy, kaski narciarskie dla mężczyzn, kobiet i dzieci nie różnią się od siebie. Oczywiście istnieją różnice w rozmiarach i designie. Kaski dla dzieci często posiadają systemy regulacyjne, które umożliwiają idealne dopasowanie. Kaski dla kobiet mogą mieć wycięcie w tylnej części na spięte włosy. Kaski narciarskie męskie, damskie i dziecięce są dostępne w różnych rozmiarach, należy wybrać odpowiedni rozmiar dla danej osoby.

Dodatkowe wyposażenie kasku narciarskiego

Podczas zakupu kasku narciarskiego warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które może wpływać na komfort użytkowania. Pasek pod brodą powinien mieć specjalną miękką wyściółkę, która zapewni wygodne dopasowanie. Warto sprawdzić, czy zapięcie paska działa sprawnie, szczególnie gdy używamy go w rękawicach. Kaski narciarskie powinny również posiadać system regulacji wentylacji, wyjmowaną wyściółkę do odświeżania oraz możliwość doczepienia gogli z tyłu kasku.

Wybór odpowiedniego kasku narciarskiego POC jest ważny zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i komfortu. Należy dobrać kask o odpowiednim rozmiarze, który dobrze przylega do głowy, nie uciska i nie opada. Budowa kasku może być oparta na technologii „in mould” lub „hardshell”, zależnie od preferencji i budżetu. W przypadku dzieci, warto wybierać kaski z systemem regulacji, aby zapewnić idealne dopasowanie. Dodatkowe wyposażenie kasku, takie jak regulacja wentylacji czy możliwość doczepienia gogli, również przyczynia się do komfortu użytkowania. Pamiętaj, że kask narciarski powinien być wymieniany po uszkodzeniu, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na stoku.

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°24′42″N 20°57′18″E

Wysokość n.p.m.:od 560 – 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 16852 (2016 rok)

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój. Od wschodu Gmina Krynica-Zdrój sąsiaduje z Gminą Uście Gorlickie, od północy z Gminą Grybów, od zachodu z Gminą Piwniczna-Zdrój i graniczy z Gminą Łabowa, od południowego zachodu z Gminą Muszyna.

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta nazywana bywa również Perłą Polskich Uzdrowisk ze względu na walory turystyczne, infrastrukturę lecznictwa uzdrowiskowego oraz niezwykłe właściwości lecznicze mikroklimatu tego regionu. Liczne źródła wód leczniczych, duża liczba szlaków turystycznych i rowerowych, wspaniałe trasy narciarskie, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że Krynica jest miejscem wypoczynku wielu turystów zarówno z naszego kraju jak i z za granicy. Krynica znana jest również ze względu na niezwykłe wydarzenia kulturalne (m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Forum Ekonomiczne) które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

  • Krynica Źródłem Kultury 2024 - plakat

    Data wydarzenia: od 18 stycznia do 17 lutego 2024 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 18 stycznia do 17 lutego 2024 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na 10 edycję cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • 56 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - 12-19 sierpnia 2023

    Miejsce: Krynica Zdrój – scena plenerowa na Deptaku, Muszla koncertowa na deptaku, Pijalnia Główna, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym Termin: 12-19 sierpnia 2023 Jedną z wielu atrakcji Krynicy jest organizowany od 1967 roku Festiwal, którego patronem jest Jan Kiepura – śpiewak i aktor na międzynarodową skalę, który w okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju willę „Patria”. Tegoroczna odsłona Festiwalu to blisko trzydzieści wydarzeń (gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe) oraz spotkania z wybitnymi artystami.

  • Europejski Festiwal Biegowy 2023 Krynica Zdrój

    Data wydarzenia: od 30 czerwca do 02 lipca 2023 Miejsce: Krynica-Zdrój (baza zawodów w Starych Łazienkach Mineralnych ) W dniach od 30 czerwca do 02 lipca 2023 zapraszamy do Krynicy na III edycję zawodów Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy.

  • Krynica Źródłem Kultury 2023

    Data wydarzenia: od 20 stycznia do 18 lutego 2023 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 20 stycznia do 18 lutego 2023 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną (dziewiątą) odsłonę cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Data wydarzenia: 31 grudnia 2022, godz. 22:00 Miejsce: Deptak – Muszla Koncertowa

  • Koncert Pod dachami Paryża

    Data wydarzenia: 15 grudnia 2022, godz. 19:00 Miejsce: Sala Balowa Stary Dom Zdrojowy (ul. Nowotarskiego 2) Szczegóły: Ekscytujące życie oraz najpiękniejsze piosenki Edith Piaf

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
0
Dodaj komentarzx
Menu