Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl
Majster plus

Atrakcje Muszyny

Muszyna

Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Atrakcje sportowe Muszyny

W parku rozrywki Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie znajdziemy przede wszystkim basen rekreacyjny o głębokości 135 cm. Dwudziestopięciometrowe tory do pływania pozwalają i na trening i na relaks. W drugiej części basenu znajdziemy również inne atrakcje, takie jak gejzer denny, wyspę, parasol wodny, masaż ścienny, kaskadę wodną. Do relaksu dla gości przygotowano też jacuzzi. Dla lubiących adrenalinę wybudowano dziesięciometrową zjeżdżalnię. Dzieci mogą się wyszaleć na przystosowanym specjalnie dla nich płytkim basenie, w którym są fontanny, zjeżdżalnie oraz siatki do wspinaczki. Na terenie kompleksu jest również park linowy dla dzieci z jedenastoma wieżyczkami, sala zabaw, dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód. Dla nieco starszych przygotowano boisko do siatkówki oraz stoły ping-ponga. Baseny kryte są dostępne w Uzdrowisku Muszyna, Geovicie, Klimku i Sanatorium Cechini.

Kilka firm organizuje spływy tratwowe i pontonowe pokazujące najpiękniejsze zakątki Popradu na kilku trasach, m.in. Muszyna-Żegiestów, Lelechów – Żegiestów czy Żegiestów – Piwniczna. Muszyna to miejsce, w którym krzyżuje się kilka bardzo dobrych tras rowerowych (m.in. Turystyczna Pętla Muszyńska, Wokół Kotylniczego Wierchu, Karpacki Szlak Rowerowy czy Transgraniczny Szlak Rowerowy). Są w nich odcinki dobre dla rodzin z dziećmi ale i dla zaawansowanych fanów dwóch kółek. Piękno Beskidu Sądeckiego możemy również zwiedzać pieszo, korzystając z jednego z wielu szlaków turystycznych. Jeśli chcemy poćwiczyć na wolnym powietrzu ale niekoniecznie ruszać się z miasta, możemy przejść się do Parku Zdrojowego Baszta gdzie umieszczono 20 urządzeń do ćwiczeń.

Atrakcje przyrodnicze Muszyny

Muszyna leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, pełnego niezwykłych widoków i obiektów przyrody nieożywionej, ale również unikalnych zwierząt i roślin. Można je oglądać m.in. w rezerwacie lipowym Obrożyska, przy stawie Czarna Młaka, przy mofecie w Złockiem, uroczysku jodłowo-bukowym w Szczawniku (niektóre z drzew mają po 170 lat) czy alei lipowej przy muszyńskim kościele. Wartymi zobaczenia są ogrody zmysłów, cudowne miejsce do spacerów dla samotnych i rodzin, pełne kwiatów, roślin i miejsc do odpoczynku i relaksu. Za to w największych w Polsce ogrodach biblijnych można poznać życie ludzi z czasów Nowego i Starego Testamentu.

Atrakcje historyczne Muszyny

Pierwsze wzmianki o Muszynie pochodzą z 1209 roku dlatego nie dziwi fakt, że w mieście można znaleźć wiele historycznie ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Pierwsze co rzuca się w oczy po przybyciu do Muszyny są ruiny XIV wiecznego zamku górującego nad miastem. Powstały z inicjatywy Kazimierza Wielkiego gród obronny to obecnie pozostałości murów obronnych oraz piwnica, ale wciąż warto wejść na górę by zobaczyć rozpościerający się stamtąd widok na miasto i okolice. Z ruin widać Podzamkowy Zespół Dworski, na który składają się Dwór Starostów (z przełomu XVIII i XIX wieku, obecnie siedziba Ośrodka Kultury), Kordegarda (XVIII/XIX w.) oraz Zajazd (XIX w., była karczma, a obecnie Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego). Unikalnym jest zabytkowy zespół szeregowy mieszczańskiej zabudowy przy ulicy Kościelnej. Powstały na przełomie XIX i XX wieku charakteryzuje się drewnianymi bramami i półkolistymi nadprożami. Na końcu ulicy stoi barokowy kościół św. Józefa wybudowany między 1676 i 1728 rokiem. Wewnątrz znajduje się wiele starych i ciekawych obrazów, rzeźb i innych sakralnych elementów wystroju. Tereny Muszyny są również nierozerwalnie związane z historią i kulturą Łemków. W Szczawniku stoi drewniana cerkiew pw. Św. Dymitra wybudowana w 1841 roku. We wnętrzu znajdziemy m.in. ikonostas z XVIII wieku, późnobarokowy ołtarz, obrazy, ikony oraz rzeźby. Pozostałością po żydowskich mieszkańcach miasta jest cmentarz na ulicy Ogrodowej, istniejący tam od końca XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dzieje się w Krynicy

Polecane atrakcje Krynicy i okolic

Muzeum zabawek w Krynicy

Muzeum zabawek w Krynicy

Krynickie Muzeum Zabawek działa od 2010 roku i jest filią Muzeum Zabawek znajdującego się w Kudowie Zdroju.

Muzeum Zabawek w Krynicy mieści się w budynku Nowych Łazienek Mineralnych (ul. Piłsudskiego 2). W zbiorach Muzeum znajduje się bogata kolekcja zabawek począwszy od czasów starożytnych aż po lata 80-te XX wieku.

Czytaj więcej

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Sympatykom narciarstwa nie trzeba chyba wyjaśniać, jakimże rajem dla narciarzy jest Jaworzyna Krynicka. To nie tylko jedna z większych w Polsce kolejek gondolowych o bardzo dużej przepustowości.

Dość wspomnieć iż ten kompleks wyciągów regularnie zdobywa nagrody lub wyróżnienia w rankingach polskich baz narciarskich.

Czytaj więcej

Pijalnia Główna

Pijalnia Główna w Krynicy

Obecny budynek Pijalni Głównej został oddany do użytku w 1971 r. Pijalnia zlokalizowana jest w samym "sercu" Krynicy Zdrój przy Bulwarach Dietla. Powierzchnia ogólna Pijalni wynosi 4.540 m2.

W Pijalni Głównej każdy z turystów może napić się takich wód jak: Jan, Tadeusz, Słotwinka, Zdrój Główny czy też Zuber.

Czytaj więcej

Lodowisko w Krynicy-Zdrój

Lodowisko Krynica-Zdrój

Obiekt całoroczny kryty, najnowocześniejszy system zamrażania. Przy lodowisku: parking, hotel, restauracja. Wymiary lodowiska: 60 x 30 m. Trybuny mogą pomieścić 2635 osób.

Przed halą lodową, przy ul. Park Sportowy znajdują się korty tenisowe, które są czynne codziennie od godz. 8.00 do godz. 21.00, w okresie od maja do października.

Czytaj więcej

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.