Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Atrakcje Muszyny

Muszyna

Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Atrakcje sportowe Muszyny

W parku rozrywki Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie znajdziemy przede wszystkim basen rekreacyjny o głębokości 135 cm. Dwudziestopięciometrowe tory do pływania pozwalają i na trening i na relaks. W drugiej części basenu znajdziemy również inne atrakcje, takie jak gejzer denny, wyspę, parasol wodny, masaż ścienny, kaskadę wodną. Do relaksu dla gości przygotowano też jacuzzi. Dla lubiących adrenalinę wybudowano dziesięciometrową zjeżdżalnię. Dzieci mogą się wyszaleć na przystosowanym specjalnie dla nich płytkim basenie, w którym są fontanny, zjeżdżalnie oraz siatki do wspinaczki. Na terenie kompleksu jest również park linowy dla dzieci z jedenastoma wieżyczkami, sala zabaw, dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód. Dla nieco starszych przygotowano boisko do siatkówki oraz stoły ping-ponga. Baseny kryte są dostępne w Uzdrowisku Muszyna, Geovicie, Klimku i Sanatorium Cechini.

Kilka firm organizuje spływy tratwowe i pontonowe pokazujące najpiękniejsze zakątki Popradu na kilku trasach, m.in. Muszyna-Żegiestów, Lelechów – Żegiestów czy Żegiestów – Piwniczna. Muszyna to miejsce, w którym krzyżuje się kilka bardzo dobrych tras rowerowych (m.in. Turystyczna Pętla Muszyńska, Wokół Kotylniczego Wierchu, Karpacki Szlak Rowerowy czy Transgraniczny Szlak Rowerowy). Są w nich odcinki dobre dla rodzin z dziećmi ale i dla zaawansowanych fanów dwóch kółek. Piękno Beskidu Sądeckiego możemy również zwiedzać pieszo, korzystając z jednego z wielu szlaków turystycznych. Jeśli chcemy poćwiczyć na wolnym powietrzu ale niekoniecznie ruszać się z miasta, możemy przejść się do Parku Zdrojowego Baszta gdzie umieszczono 20 urządzeń do ćwiczeń.

Atrakcje przyrodnicze Muszyny

Muszyna leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, pełnego niezwykłych widoków i obiektów przyrody nieożywionej, ale również unikalnych zwierząt i roślin. Można je oglądać m.in. w rezerwacie lipowym Obrożyska, przy stawie Czarna Młaka, przy mofecie w Złockiem, uroczysku jodłowo-bukowym w Szczawniku (niektóre z drzew mają po 170 lat) czy alei lipowej przy muszyńskim kościele. Wartymi zobaczenia Ogrody Zmysłów, cudowne miejsce do spacerów dla samotnych i rodzin, pełne kwiatów, roślin i miejsc do odpoczynku i relaksu (wiosną 2019 roku pod wieżą widokową w Ogrodach Zmysłów oddano do użytku Pawilon Muzyczny z kawiarnią. Na początku 2019 roku otwarto również Ogród Baśni i Legend w którym dowiemy się nieco więcej o świecie muszyńskich baśni i legend). Za to w największych w Polsce Ogrodach Biblijnych można poznać życie ludzi z czasów Nowego i Starego Testamentu.

Atrakcje historyczne Muszyny

Pierwsze wzmianki o Muszynie pochodzą z 1209 roku dlatego nie dziwi fakt, że w mieście można znaleźć wiele historycznie ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Pierwsze co rzuca się w oczy po przybyciu do Muszyny są ruiny XIV wiecznego zamku górującego nad miastem. Powstały z inicjatywy Kazimierza Wielkiego gród obronny to obecnie pozostałości murów obronnych oraz piwnica, ale wciąż warto wejść na górę by zobaczyć rozpościerający się stamtąd widok na miasto i okolice. Z ruin widać Podzamkowy Zespół Dworski, na który składają się Dwór Starostów (z przełomu XVIII i XIX wieku, obecnie siedziba Ośrodka Kultury), Kordegarda (XVIII/XIX w.) oraz Zajazd (XIX w., była karczma, a obecnie Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego). Unikalnym jest zabytkowy zespół szeregowy mieszczańskiej zabudowy przy ulicy Kościelnej. Powstały na przełomie XIX i XX wieku charakteryzuje się drewnianymi bramami i półkolistymi nadprożami. Na końcu ulicy stoi barokowy kościół św. Józefa wybudowany między 1676 i 1728 rokiem. Wewnątrz znajduje się wiele starych i ciekawych obrazów, rzeźb i innych sakralnych elementów wystroju. Tereny Muszyny są również nierozerwalnie związane z historią i kulturą Łemków. W Szczawniku stoi drewniana cerkiew pw. Św. Dymitra wybudowana w 1841 roku. We wnętrzu znajdziemy m.in. ikonostas z XVIII wieku, późnobarokowy ołtarz, obrazy, ikony oraz rzeźby. Pozostałością po żydowskich mieszkańcach miasta jest cmentarz na ulicy Ogrodowej, istniejący tam od końca XIX wieku.

5 3 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
6 lat temu
Oceń :
     

Jeżeli jeszcze wybudują w Muszynie to kryte lodowisko to z pewnością do Uzdrowiska przyjedzie dużo więcej turystów.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Oceń :
     

Fajnie, że wybudowali to kryte lodowisko na Zapopradziu w Muszynie, kolejna trafiona inwestycja. Na Zapopradziu w Ogrodach Sensorycznych w tym roku został otwarty również Pawilon Muzyczny oraz Ogród Baśni i Legend z chatą czarownicy. Przy Magicznych Ogrodach na dole powstaje również strefy wypoczynkowo – rekreacyjnej w której będą między innymi woliery z ptakami ozdobnymi. Na rynku w Muszynie możemy też zobaczyć jak postępują prace przy budowie ratusza który stanie na środku rynku. Oby tak dalej ten teren się rozwijał!!!

Rafał
Rafał
1 rok temu
Oceń :
     

Bardzo ładna miejscowość, dużo miejsca do spacerów. Czekamy na zakończenie rewitalizacji zamku 🙂

Najnowsze wpisy w kategorii Atrakcje

  • Gondola na Jaworzynie Krynickiej

    Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju to nie tylko malownicze górskie pejzaże. Uzdrowisko oferuje wiele interesujących atrakcji, które przypadną do gustu zarówno mniej, jak i bardziej aktywnym osobom. Co robić zimą w Krynicy-Zdroju? Zapraszamy do lektury!

  • Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

    Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

  • Camper Park Czarny Potok Krynica

    Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca. Liczne ścieżki piesze i rowerowe zapewnią możliwość aktywnego spędzania czasu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które chcą zrelaksować się na łonie natury.

  • Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

    Wybierasz się w Beskid Sądecki na odpoczynek z rodziną lub wakacyjny pobyt? Koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, aby na własne oczy zobaczyć wyjątkową atrakcję turystyczną – wieżę widokową – ścieżkę w koronach drzew.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Planujesz tegorocznego sylwestra spędzić aktywnie i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami? Atrakcje sylwestrowe w Krynicy-Zdroju gwarantują niezapomnianą moc wrażeń i dobrą zabawę dla każdego. Sprawdź je wszystkie! Krynica-Zdrój to urokliwa miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów chętnych na zimowy odpoczynek oraz ciekawe programy lokalnych przedsięwzięć. To nie tylko atrakcyjne miejsce dla miłośników narciarstwa czy snowboardingu. To odpowiednie miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i zwiedzanie miasta oraz okolic. Pobyt w Krynicy-Zdroju zimą jest polecany wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce i wyjątkowo spędzić powitanie Nowego Roku.

  • widok na Krynicę-Zdrój z Góry Parkowej

    Krynica Zdrój to miejscowość, która rok rocznie przyciąga rzesze turystów, pragnących skorzystać z atrakcji tego miasta. Jest to przede wszystkim uzdrowisko, więc jego ogromnym atutem są źródła wód leczniczych i pijalnie, w których można spróbować tego płynnego złota. Dla jednych są one obowiązkowym punktem wycieczki, a często wręcz głównym powodem, dla którego wybierają Krynicę-Zdrój na odpoczynek. Dla innych jest to tylko jeden z punktów, z których warto skorzystać podczas pobytu w tej malowniczej okolicy. Tak, czy inaczej Krynica Zdrój, poza swoimi naturalnymi zasobami, posiada tyle interesujących miejsc, że warto skorzystać z jej oferty np. podczas długiego weekendu majowego (majówki).

  • Ślizgawki dla dzieci i dorosłych na Górze Parkowej w Krynicy

    Krynica-Zdrój od lat jest zarówno letnią jak i zimową destynacją tych podróżników, którzy szukają sprawdzonych, pewnych i przetestowanych miejsc wypoczynku. Także rodziny z dziećmi bez obaw mogą wybrać Krynicę jako gwarancję udanego wypoczynku. Co zatem oferuje uzdrowisko Krynica dla malusińskich i ich rodziców?

  • Ośrodek sportu i rekreacji Wietrznice to camping, tor kajakarstwa górskiego oraz baza noclegowa dla około 60 osób. Miejsce to docenią szczególnie osoby ceniące sobie ciszę, spokój oraz aktywny wypoczynek. Najbliższe okolice naszego ośrodka to góry, lasy oraz rzeka Dunajec. Wśród gór otaczających nas, mamy Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce oraz od Pienin dzieli nas zaledwie 20 km. Liczne szlaki górskie znajdują się w okolicy kilkuset metrów, szlak na wieżę widokową na Koziarzu oraz Lubaniu (400m). Nasze miejsce odwiedzane jest każdego roku przez pasjonatów kajakarstwa górskiego, spływów kajakowych oraz osób kochających góry.

  • Pijalnia Czekolady na Deptaku w Krynicy

    Krynica-Zdrój to nie tylko pijalnie Wód Mineralnych ale również … Pijalnie Czekolady! Jeżeli Państwo również nie mogą oprzeć się urokom czekolady to zapraszamy serdecznie do Pijalni Czekolady „Czekolada i Zdrój” położonej na Deptaku (ul. Nowotarskiego 9, Stary Dom Zdrojowy) lub też Pijalni Czekolady „U Jana Kiepury” położonej na ul. Pułaskiego 1 (w pobliżu Muzeum Zabawek).

  • Muszyna

    Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
3
0
Dodaj komentarzx
Menu