Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Atrakcje Muszyny

Muszyna

Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Atrakcje sportowe Muszyny

W parku rozrywki Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie znajdziemy przede wszystkim basen rekreacyjny o głębokości 135 cm. Dwudziestopięciometrowe tory do pływania pozwalają i na trening i na relaks. W drugiej części basenu znajdziemy również inne atrakcje, takie jak gejzer denny, wyspę, parasol wodny, masaż ścienny, kaskadę wodną. Do relaksu dla gości przygotowano też jacuzzi. Dla lubiących adrenalinę wybudowano dziesięciometrową zjeżdżalnię. Dzieci mogą się wyszaleć na przystosowanym specjalnie dla nich płytkim basenie, w którym są fontanny, zjeżdżalnie oraz siatki do wspinaczki. Na terenie kompleksu jest również park linowy dla dzieci z jedenastoma wieżyczkami, sala zabaw, dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód. Dla nieco starszych przygotowano boisko do siatkówki oraz stoły ping-ponga. Baseny kryte są dostępne w Uzdrowisku Muszyna, Geovicie, Klimku i Sanatorium Cechini.

Kilka firm organizuje spływy tratwowe i pontonowe pokazujące najpiękniejsze zakątki Popradu na kilku trasach, m.in. Muszyna-Żegiestów, Lelechów – Żegiestów czy Żegiestów – Piwniczna. Muszyna to miejsce, w którym krzyżuje się kilka bardzo dobrych tras rowerowych (m.in. Turystyczna Pętla Muszyńska, Wokół Kotylniczego Wierchu, Karpacki Szlak Rowerowy czy Transgraniczny Szlak Rowerowy). Są w nich odcinki dobre dla rodzin z dziećmi ale i dla zaawansowanych fanów dwóch kółek. Piękno Beskidu Sądeckiego możemy również zwiedzać pieszo, korzystając z jednego z wielu szlaków turystycznych. Jeśli chcemy poćwiczyć na wolnym powietrzu ale niekoniecznie ruszać się z miasta, możemy przejść się do Parku Zdrojowego Baszta gdzie umieszczono 20 urządzeń do ćwiczeń.

Atrakcje przyrodnicze Muszyny

Muszyna leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, pełnego niezwykłych widoków i obiektów przyrody nieożywionej, ale również unikalnych zwierząt i roślin. Można je oglądać m.in. w rezerwacie lipowym Obrożyska, przy stawie Czarna Młaka, przy mofecie w Złockiem, uroczysku jodłowo-bukowym w Szczawniku (niektóre z drzew mają po 170 lat) czy alei lipowej przy muszyńskim kościele. Wartymi zobaczenia Ogrody Zmysłów, cudowne miejsce do spacerów dla samotnych i rodzin, pełne kwiatów, roślin i miejsc do odpoczynku i relaksu (wiosną 2019 roku pod wieżą widokową w Ogrodach Zmysłów oddano do użytku Pawilon Muzyczny z kawiarnią. Na początku 2019 roku otwarto również Ogród Baśni i Legend w którym dowiemy się nieco więcej o świecie muszyńskich baśni i legend). Za to w największych w Polsce Ogrodach Biblijnych można poznać życie ludzi z czasów Nowego i Starego Testamentu.

Atrakcje historyczne Muszyny

Pierwsze wzmianki o Muszynie pochodzą z 1209 roku dlatego nie dziwi fakt, że w mieście można znaleźć wiele historycznie ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Pierwsze co rzuca się w oczy po przybyciu do Muszyny są ruiny XIV wiecznego zamku górującego nad miastem. Powstały z inicjatywy Kazimierza Wielkiego gród obronny to obecnie pozostałości murów obronnych oraz piwnica, ale wciąż warto wejść na górę by zobaczyć rozpościerający się stamtąd widok na miasto i okolice. Z ruin widać Podzamkowy Zespół Dworski, na który składają się Dwór Starostów (z przełomu XVIII i XIX wieku, obecnie siedziba Ośrodka Kultury), Kordegarda (XVIII/XIX w.) oraz Zajazd (XIX w., była karczma, a obecnie Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego). Unikalnym jest zabytkowy zespół szeregowy mieszczańskiej zabudowy przy ulicy Kościelnej. Powstały na przełomie XIX i XX wieku charakteryzuje się drewnianymi bramami i półkolistymi nadprożami. Na końcu ulicy stoi barokowy kościół św. Józefa wybudowany między 1676 i 1728 rokiem. Wewnątrz znajduje się wiele starych i ciekawych obrazów, rzeźb i innych sakralnych elementów wystroju. Tereny Muszyny są również nierozerwalnie związane z historią i kulturą Łemków. W Szczawniku stoi drewniana cerkiew pw. Św. Dymitra wybudowana w 1841 roku. We wnętrzu znajdziemy m.in. ikonostas z XVIII wieku, późnobarokowy ołtarz, obrazy, ikony oraz rzeźby. Pozostałością po żydowskich mieszkańcach miasta jest cmentarz na ulicy Ogrodowej, istniejący tam od końca XIX wieku.

Oceń (5 / 2)

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MateuszMariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz
Gość
Mariusz
Oceń :
     

Jeżeli jeszcze wybudują w Muszynie to kryte lodowisko to z pewnością do Uzdrowiska przyjedzie dużo więcej turystów.

Mateusz
Gość
Mateusz
Oceń :
     

Fajnie, że wybudowali to kryte lodowisko na Zapopradziu w Muszynie, kolejna trafiona inwestycja. Na Zapopradziu w Ogrodach Sensorycznych w tym roku został otwarty również Pawilon Muzyczny oraz Ogród Baśni i Legend z chatą czarownicy. Przy Magicznych Ogrodach na dole powstaje również strefy wypoczynkowo – rekreacyjnej w której będą między innymi woliery z ptakami ozdobnymi. Na rynku w Muszynie możemy też zobaczyć jak postępują prace przy budowie ratusza który stanie na środku rynku. Oby tak dalej ten teren się rozwijał!!!

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°24′42″N 20°57′18″E

Wysokość n.p.m.:od 560 – 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 16852 (2016 rok)

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój. Od wschodu Gmina Krynica-Zdrój sąsiaduje z Gminą Uście Gorlickie, od północy z Gminą Grybów, od zachodu z Gminą Piwniczna-Zdrój i graniczy z Gminą Łabowa, od południowego zachodu z Gminą Muszyna.

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta nazywana bywa również Perłą Polskich Uzdrowisk ze względu na walory turystyczne, infrastrukturę lecznictwa uzdrowiskowego oraz niezwykłe właściwości lecznicze mikroklimatu tego regionu. Liczne źródła wód leczniczych, duża liczba szlaków turystycznych i rowerowych, wspaniałe trasy narciarskie, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że Krynica jest miejscem wypoczynku wielu turystów zarówno z naszego kraju jak i z za granicy. Krynica znana jest również ze względu na niezwykłe wydarzenia kulturalne (m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Forum Ekonomiczne) które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
Menu