Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

Do Krynicy-Zdroju można przyjechać na urlop letni lub zimowy, na weekendowy wypad lub krótką, jednodniową wycieczkę. 10 najlepszych atrakcji to podpowiedź, która pozwoli lepiej zorganizować pobyt w tym mieście.

1. Krynicki Deptak

Krynicki deptak albo promenada to część ulicy Nowotarskiego, wzdłuż której rozmieszczone są główne obiekty świadczące o uzdrowiskowym charakterze miasta, pochodzące z przełomu XIX i XX w. Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy oddany do użytku tuż przed wybuchem II wojny światowej, muszla koncertowa oraz przeszklona Pijalnia Główna (zmodernizowana w latach 2012-2014), gdzie wśród egzotycznych roślin kuracjusze piją wody lecznicze i uczestniczą w koncertach w Sali Koncertowej mieszczącej się w tym obiekcie.

2. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

W pierwszej połowie sierpnia krynicki deptak zamienia się w wielką salę koncertową. Pierwszy festiwal zorganizowano w 1967 r. w rocznicę śmierci Jana Kiepury, słynnego tenora związanego z Krynicą. To prawdziwa uczta dla miłośników arii operowych i operetkowych. Duszą Festiwalu Kiepury był przez wiele lat dziennikarz i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

3. Bulwary Dietla i Muzeum Nikifora

Równolegle do krynickiej promenady, wzdłuż Kryniczanki ciągną się Bulwary Dietla z najpiękniejszymi willami i pensjonatami z drugiej połowy XIX w. „Willa Białej Róży”, „Małopolanka”, błękitna „Romanówka” lub utrzymana w alpejskim stylu „Węgierska Korona” dają wyobrażenie o dawnym wyglądzie kurortu. W „Romanówce” ulokowane jest Muzeum Nikifora. Epifaniusz Drowniak, bo tak właściwie się nazywał ten łemkowski przedstawiciel prymitywizmu, malował na wszystkim, co udało mu się zdobyć, nawet na pudełku po butach.

4. Muzeum Zabawek i willa „Patria”

W Parku im. Dukieta można się przysiąść do pomnikowego Bogusława Kaczyńskiego lub do Nikifora, siedzącego na ławce z pieskiem i nieodłączną walizką. Zaczynająca się tam Aleja Nikifora Krynickiego prowadzi do Pijalni „Jan”. W gmachu Nowych Łazienek Mineralnych jest krynicka filia Muzeum Zabawek „Bajka” z zabawkami dawnymi i współczesnymi z różnych stron świata. Po wyjściu z muzeum, ulicą Pułaskiego można dojść do willi „Patria”, zbudowanej przez Jana Kiepurę.

5. Góra Parkowa

Krynica-Zdrój ma wyjątkowy Park Zdrojowy położony na górskim stoku. Z krynickiego deptaku można się tam dostać schodkami koło muszli koncertowej, pomników L. Nowotarskiego i A. Mickiewicza lub spod dolnej stacji kolejki. Idąc alejkami wśród zieleni, spotkamy Staw Łabędzi, Leśne Sanktuarium Matki Boskiej i źródełko „Bocianówka” świadczące o tym, że krynickie wody mineralne służyły do leczenia bezpłodności.

6. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Kolejka na Górę Parkową jest najstarszą tego typu kolejką w Polsce. Uruchomiona w 1937 r. pokonuje różnicę wysokości 148 m. Na zdobywców Góry Parkowej (741 m n.p.m.) czekają piękne widoki, Park Linowy „Mamut” oraz „Rajskie ślizgawki”, czyli zjeżdżalnie rynnowe. Wjeżdżając na Górę Parkową, mijamy pozostałości toru saneczkowego.

7. Krynickie fontanny

Od weekendu majowego do końca października w Krynicy można podziwiać multimedialne fontanny. Okrągła fontanna z 80 dyszami przy deptaku koło Starego Domu Zdrojowego i prostokątna fontanna „setka” w Parku Dukieta od południa do wieczora (w weekendy dłużej) łączą ruch strumieni wody z barwnymi światłami i zestawem utworów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Każda fontanna ma własny repertuar.

8. Hala Lodowa i Sankostrada

Park Sportowy im. dra Zawadowskiego udowadnia, że sporty zimowe nie muszą się ograniczać do zimy. Od lipca do kwietnia czynne są ślizgawki w Hali Lodowej, a Sankostrada na stoku góry Iwonka pozwala na całoroczne zjazdy saneczkowe blisko kilometrową rynną.

9. Słotwiny i wieża widokowa w koronach drzew

Pijalnia „Słotwinka” w Parku Słotwińskim w północnej części miasta to najstarszy zachowany budynek uzdrowiska. Słotwiny Arena to nowoczesny kompleks narciarski, którego dodatkową atrakcją jest otwarta w 2019 roku unikalna wieża widokowa o drewnianej konstrukcji, biegnąca w koronach drzew.

10. Czarny Potok i kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicka to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Sądeckiego (1114 m n.p.m.), a jej stoki to zimowy raj dla narciarzy. Kolejka gondolowa z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę, o długości 2,2 km i różnicy wysokości 468 m to jeden z symboli Krynicy. Jaworzyna Krynicka to również doskonale znany w całej Polsce ośrodek narciarski oferują świetnie przygotowane trasy o różnym stopniu trudności.

Krynica-Zdrój jest w stanie zapewnić wrażenia i rozrywkę każdemu bez względu na wiek i porę roku.

5 1 vote
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu
Oceń :
     

Polecam zmodernizowaną kolejkę na Górę Parkową… ktoś kto był tam parę lat temu na pewno się zdziwi 🙂

Najnowsze wpisy w kategorii Atrakcje

  • Gondola na Jaworzynie Krynickiej

    Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju to nie tylko malownicze górskie pejzaże. Uzdrowisko oferuje wiele interesujących atrakcji, które przypadną do gustu zarówno mniej, jak i bardziej aktywnym osobom. Co robić zimą w Krynicy-Zdroju? Zapraszamy do lektury!

  • Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

    Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

  • Camper Park Czarny Potok Krynica

    Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca. Liczne ścieżki piesze i rowerowe zapewnią możliwość aktywnego spędzania czasu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które chcą zrelaksować się na łonie natury.

  • Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

    Wybierasz się w Beskid Sądecki na odpoczynek z rodziną lub wakacyjny pobyt? Koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, aby na własne oczy zobaczyć wyjątkową atrakcję turystyczną – wieżę widokową – ścieżkę w koronach drzew.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Planujesz tegorocznego sylwestra spędzić aktywnie i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami? Atrakcje sylwestrowe w Krynicy-Zdroju gwarantują niezapomnianą moc wrażeń i dobrą zabawę dla każdego. Sprawdź je wszystkie! Krynica-Zdrój to urokliwa miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów chętnych na zimowy odpoczynek oraz ciekawe programy lokalnych przedsięwzięć. To nie tylko atrakcyjne miejsce dla miłośników narciarstwa czy snowboardingu. To odpowiednie miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i zwiedzanie miasta oraz okolic. Pobyt w Krynicy-Zdroju zimą jest polecany wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce i wyjątkowo spędzić powitanie Nowego Roku.

  • widok na Krynicę-Zdrój z Góry Parkowej

    Krynica Zdrój to miejscowość, która rok rocznie przyciąga rzesze turystów, pragnących skorzystać z atrakcji tego miasta. Jest to przede wszystkim uzdrowisko, więc jego ogromnym atutem są źródła wód leczniczych i pijalnie, w których można spróbować tego płynnego złota. Dla jednych są one obowiązkowym punktem wycieczki, a często wręcz głównym powodem, dla którego wybierają Krynicę-Zdrój na odpoczynek. Dla innych jest to tylko jeden z punktów, z których warto skorzystać podczas pobytu w tej malowniczej okolicy. Tak, czy inaczej Krynica Zdrój, poza swoimi naturalnymi zasobami, posiada tyle interesujących miejsc, że warto skorzystać z jej oferty np. podczas długiego weekendu majowego (majówki).

  • Ślizgawki dla dzieci i dorosłych na Górze Parkowej w Krynicy

    Krynica-Zdrój od lat jest zarówno letnią jak i zimową destynacją tych podróżników, którzy szukają sprawdzonych, pewnych i przetestowanych miejsc wypoczynku. Także rodziny z dziećmi bez obaw mogą wybrać Krynicę jako gwarancję udanego wypoczynku. Co zatem oferuje uzdrowisko Krynica dla malusińskich i ich rodziców?

  • Ośrodek sportu i rekreacji Wietrznice to camping, tor kajakarstwa górskiego oraz baza noclegowa dla około 60 osób. Miejsce to docenią szczególnie osoby ceniące sobie ciszę, spokój oraz aktywny wypoczynek. Najbliższe okolice naszego ośrodka to góry, lasy oraz rzeka Dunajec. Wśród gór otaczających nas, mamy Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce oraz od Pienin dzieli nas zaledwie 20 km. Liczne szlaki górskie znajdują się w okolicy kilkuset metrów, szlak na wieżę widokową na Koziarzu oraz Lubaniu (400m). Nasze miejsce odwiedzane jest każdego roku przez pasjonatów kajakarstwa górskiego, spływów kajakowych oraz osób kochających góry.

  • Pijalnia Czekolady na Deptaku w Krynicy

    Krynica-Zdrój to nie tylko pijalnie Wód Mineralnych ale również … Pijalnie Czekolady! Jeżeli Państwo również nie mogą oprzeć się urokom czekolady to zapraszamy serdecznie do Pijalni Czekolady „Czekolada i Zdrój” położonej na Deptaku (ul. Nowotarskiego 9, Stary Dom Zdrojowy) lub też Pijalni Czekolady „U Jana Kiepury” położonej na ul. Pułaskiego 1 (w pobliżu Muzeum Zabawek).

  • Muszyna

    Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
1
0
Dodaj komentarzx
Menu