Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

Do Krynicy-Zdroju można przyjechać na urlop letni lub zimowy, na weekendowy wypad lub krótką, jednodniową wycieczkę. 10 najlepszych atrakcji to podpowiedź, która pozwoli lepiej zorganizować pobyt w tym mieście.

1. Krynicki Deptak

Krynicki deptak albo promenada to część ulicy Nowotarskiego, wzdłuż której rozmieszczone są główne obiekty świadczące o uzdrowiskowym charakterze miasta, pochodzące z przełomu XIX i XX w. Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy oddany do użytku tuż przed wybuchem II wojny światowej, muszla koncertowa oraz przeszklona Pijalnia Główna (zmodernizowana w latach 2012-2014), gdzie wśród egzotycznych roślin kuracjusze piją wody lecznicze i uczestniczą w koncertach w Sali Koncertowej mieszczącej się w tym obiekcie.

2. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

W pierwszej połowie sierpnia krynicki deptak zamienia się w wielką salę koncertową. Pierwszy festiwal zorganizowano w 1967 r. w rocznicę śmierci Jana Kiepury, słynnego tenora związanego z Krynicą. To prawdziwa uczta dla miłośników arii operowych i operetkowych. Duszą Festiwalu Kiepury był przez wiele lat dziennikarz i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

3. Bulwary Dietla i Muzeum Nikifora

Równolegle do krynickiej promenady, wzdłuż Kryniczanki ciągną się Bulwary Dietla z najpiękniejszymi willami i pensjonatami z drugiej połowy XIX w. „Willa Białej Róży”, „Małopolanka”, błękitna „Romanówka” lub utrzymana w alpejskim stylu „Węgierska Korona” dają wyobrażenie o dawnym wyglądzie kurortu. W „Romanówce” ulokowane jest Muzeum Nikifora. Epifaniusz Drowniak, bo tak właściwie się nazywał ten łemkowski przedstawiciel prymitywizmu, malował na wszystkim, co udało mu się zdobyć, nawet na pudełku po butach.

4. Muzeum Zabawek i willa „Patria”

W Parku im. Dukieta można się przysiąść do pomnikowego Bogusława Kaczyńskiego lub do Nikifora, siedzącego na ławce z pieskiem i nieodłączną walizką. Zaczynająca się tam Aleja Nikifora Krynickiego prowadzi do Pijalni „Jan”. W gmachu Nowych Łazienek Mineralnych jest krynicka filia Muzeum Zabawek „Bajka” z zabawkami dawnymi i współczesnymi z różnych stron świata. Po wyjściu z muzeum, ulicą Pułaskiego można dojść do willi „Patria”, zbudowanej przez Jana Kiepurę.

5. Góra Parkowa

Krynica-Zdrój ma wyjątkowy Park Zdrojowy położony na górskim stoku. Z krynickiego deptaku można się tam dostać schodkami koło muszli koncertowej, pomników L. Nowotarskiego i A. Mickiewicza lub spod dolnej stacji kolejki. Idąc alejkami wśród zieleni, spotkamy Staw Łabędzi, Leśne Sanktuarium Matki Boskiej i źródełko „Bocianówka” świadczące o tym, że krynickie wody mineralne służyły do leczenia bezpłodności.

6. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową

Kolejka na Górę Parkową jest najstarszą tego typu kolejką w Polsce. Uruchomiona w 1937 r. pokonuje różnicę wysokości 148 m. Na zdobywców Góry Parkowej (741 m n.p.m.) czekają piękne widoki, Park Linowy „Mamut” oraz „Rajskie ślizgawki”, czyli zjeżdżalnie rynnowe. Wjeżdżając na Górę Parkową, mijamy pozostałości toru saneczkowego.

7. Krynickie fontanny

Od weekendu majowego do końca października w Krynicy można podziwiać multimedialne fontanny. Okrągła fontanna z 80 dyszami przy deptaku koło Starego Domu Zdrojowego i prostokątna fontanna „setka” w Parku Dukieta od południa do wieczora (w weekendy dłużej) łączą ruch strumieni wody z barwnymi światłami i zestawem utworów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Każda fontanna ma własny repertuar.

8. Hala Lodowa i Sankostrada

Park Sportowy im. dra Zawadowskiego udowadnia, że sporty zimowe nie muszą się ograniczać do zimy. Od lipca do kwietnia czynne są ślizgawki w Hali Lodowej, a Sankostrada na stoku góry Iwonka pozwala na całoroczne zjazdy saneczkowe blisko kilometrową rynną.

9. Słotwiny i wieża widokowa w koronach drzew

Pijalnia „Słotwinka” w Parku Słotwińskim w północnej części miasta to najstarszy zachowany budynek uzdrowiska. Słotwiny Arena to nowoczesny kompleks narciarski, którego dodatkową atrakcją jest otwarta w 2019 roku unikalna wieża widokowa o drewnianej konstrukcji, biegnąca w koronach drzew.

10. Czarny Potok i kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicka to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Sądeckiego (1114 m n.p.m.), a jej stoki to zimowy raj dla narciarzy. Kolejka gondolowa z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę, o długości 2,2 km i różnicy wysokości 468 m to jeden z symboli Krynicy. Jaworzyna Krynicka to również doskonale znany w całej Polsce ośrodek narciarski oferują świetnie przygotowane trasy o różnym stopniu trudności.

Krynica-Zdrój jest w stanie zapewnić wrażenia i rozrywkę każdemu bez względu na wiek i porę roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°24′42″N 20°57′18″E

Wysokość n.p.m.:od 560 – 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 16852 (2016 rok)

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój. Od wschodu Gmina Krynica-Zdrój sąsiaduje z Gminą Uście Gorlickie, od północy z Gminą Grybów, od zachodu z Gminą Piwniczna-Zdrój i graniczy z Gminą Łabowa, od południowego zachodu z Gminą Muszyna.

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Miejscowość ta nazywana bywa również Perłą Polskich Uzdrowisk ze względu na walory turystyczne, infrastrukturę lecznictwa uzdrowiskowego oraz niezwykłe właściwości lecznicze mikroklimatu tego regionu. Liczne źródła wód leczniczych, duża liczba szlaków turystycznych i rowerowych, wspaniałe trasy narciarskie, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że Krynica jest miejscem wypoczynku wielu turystów zarówno z naszego kraju jak i z za granicy. Krynica znana jest również ze względu na niezwykłe wydarzenia kulturalne (m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Forum Ekonomiczne) które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów.

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
Menu