Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora

Epifaniusz Drowniak, znany szerzej jako Nikifor Krynicki, był najsłynniejszym malarzem samoukiem pochodzącym z tych terenów. Przez długie lata niedoceniany i odrzucany ze względu na swoją ułomność i problemy z porozumiewaniem się ze społeczeństwem, wytrwale szlifował malarski warsztat i dążył do zostania „Matejką z Krynicy”.

Najwcześniejsze prace artysty pochodzą z okolic 1920 roku. Twórczość Nikifora skupiała się na pokazywaniu piękna Krynicy i jej okolic. Jego prace pełne są cerkwi, willi, wnętrz budynków, kapliczek, pejzaży gór i rzek. Bieda spowodowała, że swoje dzieła Nikifor tworzył na kartkach wyrwanych z zeszytów, tekturkach, drukach urzędowych czy opakowaniach, co czyni je unikalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Nieważne czy malował akwarelami, farbami olejnymi czy kredkami – na swoich pozornie dziecinnych pracach potrafił przełamywać ograniczenia, wprowadzać atmosferę nostalgii i odrębności oraz stworzyć kilkadziesiąt tysięcy wyjątkowych malunków, docenionych w późniejszych latach w Polsce i na świecie. Przełomową okazała się paryska wystawa jego prac w 1959 roku, od której zaczęto coraz chętniej wystawiać jego dzieła, a sam artysta zyskał na popularności. Mimo że sytuacja finansowa Nikifora uległa stopniowej poprawie, jednak nie zmieniło to jego przyzwyczajeń. Wybierał się na spacery by malować krynickie pejzaże do końca swego życia.

Szczegółowe informacje dotyczące Muzeum Nikifora w Krynicy

Muzeum Nikifora, odział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, znajduje się w Willi Romanówka na krynickim Deptaku i działa od 1995 roku. W muzeum można zobaczyć najciekawsze prace, prześledzić ewolucję stylu artysty oraz okresy twórczości, techniki malarskie czy tematy, którym poświęcał najwięcej uwagi.

Willa Romanóka na krynickim Deptaku

W Muzeum znajduje się stała wystawa prac Nikifora, jak i również obrazy lokalnych artystów amatorów. Mimo, że wiele swoich prac malarz rozdał lub oddał za grosze, muzeum udało się zebrać sporą kolekcję dzieł. Można w nim podziwiać m.in. unikatowe obrazy z czasu pierwszej wojny światowej, a także wiele prac z okresu międzywojennego, uważanego za najlepszy okres w twórczości Nikifora. Dość sporą część wystawy zajmują również sceny z żołnierzami armii rosyjskiej oraz austro-węgierskiej, prace przedstawiające lubianą przez malarza architekturę fantastyczną; wnętrza kościołów, łemkowskich cerkwi, fabryk, banków, posterunków, willi i domów, a także pejzaże Beskidu Nowosądeckiego ze stacjami i dworcami kolei oraz autoportrety.

Część ekspozycji zajmują pamiątki po Nikiforze. Są to przede wszystkim przybory malarskie, kredki, papiery, osobiste bibeloty, książki, plakaty wystaw, wizytówki, listy proszalne czy własnoręcznie ilustrowany modlitewnik. W muzeum można również zobaczyć fotografie Nikifora autorstwa Mariana Włosińskiego, który był opiekunem artysty pod koniec życia.

Ciekawym jest również sam budynek, w którym znajduje się Muzeum. Willę zbudowano prawdopodobnie w połowie XIX wieku w stylu szwajcarskim, bardzo popularnym w Krynicy w tamtym okresie.

Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 13 i od 14 do 17 oraz w niedziele od 10 do 17. Jest zamknięte w poniedziałki, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, w Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie oraz Nowy Rok. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, a ulgowy 8. W niedzielę zwiedzanie jest darmowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dzieje się w Krynicy

 • Powitanie Lata 2018 - zdjęcie wstępu Powitanie Lata 2018 w Krynicy

  Data wydarzenia: 29 czerwca – 01 lipca 2018 Miejsce: Deptak w Krynicy Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju zaprasza na Powitanie Lata w Krynicy-Zdroju. W programie 3 dniowej imprezy m.in. koncerty Ivana Komarenki, O.S.T.R., Renaty Przemyk i wiele wydarzeń towarzyszących (m.in. jarmark regionalny). Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Powitanie Lata zostało sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Tweet […]

 • Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój - zdjecie wstępu Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój

  Data wydarzenia: 4-5 maja 2018 Miejsce: Pijalnia Główna Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Prezes Zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A zapraszają na Wielką Majówkę z okazji Jubileuszu Uzdrowiska Krynica-Zdrój. W programie m.in. przeboje muzyki Pop i Rock w orkiestrowych aranżacjach oraz koncert Mateusza Ziółko. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Rodzinny Piknik Majowy 2018 na Jaworzynie - zdjęcie wstępu Rodzinny Piknik na Jaworzynie Krynickiej

  Data wydarzenia: 1-5 maja 2018 Miejsce: Jaworzyna Krynicka Szczegóły: W dniach od 1 do 5 maja 2018 zapraszamy na Jaworzynę Krynicką na Rodzinny Piknik Majowy. Na szczycie Jaworzyny przygotowano wiele atrakcji dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami, nauka tańca, mini disco, zumba kids, balonowe zoo, malowanie twarzy, przejazdy kolejką tyrolką, pokazy gigantycznych baniek mydlanych […]

 • Majówka Konfederacka

  Data wydarzenia: 28 kwietnia 2018 Miejsce: Muszynka W programie: Msza Święta połączona z majówką, spotkanie przy pamiątkowym obelisku, degustacja potraw regionalnych przy grillu i ognisku połączone z okolicznościowym programem artystycznym. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.