Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl
Majster plus

Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora

Epifaniusz Drowniak, znany szerzej jako Nikifor Krynicki, był najsłynniejszym malarzem samoukiem pochodzącym z tych terenów. Przez długie lata niedoceniany i odrzucany ze względu na swoją ułomność i problemy z porozumiewaniem się ze społeczeństwem, wytrwale szlifował malarski warsztat i dążył do zostania „Matejką z Krynicy”.

Najwcześniejsze prace artysty pochodzą z okolic 1920 roku. Twórczość Nikifora skupiała się na pokazywaniu piękna Krynicy i jej okolic. Jego prace pełne są cerkwi, willi, wnętrz budynków, kapliczek, pejzaży gór i rzek. Bieda spowodowała, że swoje dzieła Nikifor tworzył na kartkach wyrwanych z zeszytów, tekturkach, drukach urzędowych czy opakowaniach, co czyni je unikalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Nieważne czy malował akwarelami, farbami olejnymi czy kredkami – na swoich pozornie dziecinnych pracach potrafił przełamywać ograniczenia, wprowadzać atmosferę nostalgii i odrębności oraz stworzyć kilkadziesiąt tysięcy wyjątkowych malunków, docenionych w późniejszych latach w Polsce i na świecie. Przełomową okazała się paryska wystawa jego prac w 1959 roku, od której zaczęto coraz chętniej wystawiać jego dzieła, a sam artysta zyskał na popularności. Mimo że sytuacja finansowa Nikifora uległa stopniowej poprawie, jednak nie zmieniło to jego przyzwyczajeń. Wybierał się na spacery by malować krynickie pejzaże do końca swego życia.

Szczegółowe informacje dotyczące Muzeum Nikifora w Krynicy

Muzeum Nikifora, odział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, znajduje się w Willi Romanówka na krynickim Deptaku i działa od 1995 roku. W muzeum można zobaczyć najciekawsze prace, prześledzić ewolucję stylu artysty oraz okresy twórczości, techniki malarskie czy tematy, którym poświęcał najwięcej uwagi.

Willa Romanóka na krynickim Deptaku

W Muzeum znajduje się stała wystawa prac Nikifora, jak i również obrazy lokalnych artystów amatorów. Mimo, że wiele swoich prac malarz rozdał lub oddał za grosze, muzeum udało się zebrać sporą kolekcję dzieł. Można w nim podziwiać m.in. unikatowe obrazy z czasu pierwszej wojny światowej, a także wiele prac z okresu międzywojennego, uważanego za najlepszy okres w twórczości Nikifora. Dość sporą część wystawy zajmują również sceny z żołnierzami armii rosyjskiej oraz austro-węgierskiej, prace przedstawiające lubianą przez malarza architekturę fantastyczną; wnętrza kościołów, łemkowskich cerkwi, fabryk, banków, posterunków, willi i domów, a także pejzaże Beskidu Nowosądeckiego ze stacjami i dworcami kolei oraz autoportrety.

Część ekspozycji zajmują pamiątki po Nikiforze. Są to przede wszystkim przybory malarskie, kredki, papiery, osobiste bibeloty, książki, plakaty wystaw, wizytówki, listy proszalne czy własnoręcznie ilustrowany modlitewnik. W muzeum można również zobaczyć fotografie Nikifora autorstwa Mariana Włosińskiego, który był opiekunem artysty pod koniec życia.

Ciekawym jest również sam budynek, w którym znajduje się Muzeum. Willę zbudowano prawdopodobnie w połowie XIX wieku w stylu szwajcarskim, bardzo popularnym w Krynicy w tamtym okresie.

Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 13 i od 14 do 17 oraz w niedziele od 10 do 17. Jest zamknięte w poniedziałki, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, w Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie oraz Nowy Rok. Bilet normalny kosztuje 12 złotych, a ulgowy 8. W niedzielę zwiedzanie jest darmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dzieje się w Krynicy

Polecane atrakcje Krynicy i okolic

Muzeum zabawek w Krynicy

Muzeum zabawek w Krynicy

Krynickie Muzeum Zabawek działa od 2010 roku i jest filią Muzeum Zabawek znajdującego się w Kudowie Zdroju.

Muzeum Zabawek w Krynicy mieści się w budynku Nowych Łazienek Mineralnych (ul. Piłsudskiego 2). W zbiorach Muzeum znajduje się bogata kolekcja zabawek począwszy od czasów starożytnych aż po lata 80-te XX wieku.

Czytaj więcej

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Sympatykom narciarstwa nie trzeba chyba wyjaśniać, jakimże rajem dla narciarzy jest Jaworzyna Krynicka. To nie tylko jedna z większych w Polsce kolejek gondolowych o bardzo dużej przepustowości.

Dość wspomnieć iż ten kompleks wyciągów regularnie zdobywa nagrody lub wyróżnienia w rankingach polskich baz narciarskich.

Czytaj więcej

Pijalnia Główna

Pijalnia Główna w Krynicy

Obecny budynek Pijalni Głównej został oddany do użytku w 1971 r. Pijalnia zlokalizowana jest w samym "sercu" Krynicy Zdrój przy Bulwarach Dietla. Powierzchnia ogólna Pijalni wynosi 4.540 m2.

W Pijalni Głównej każdy z turystów może napić się takich wód jak: Jan, Tadeusz, Słotwinka, Zdrój Główny czy też Zuber.

Czytaj więcej

Lodowisko w Krynicy-Zdrój

Lodowisko Krynica-Zdrój

Obiekt całoroczny kryty, najnowocześniejszy system zamrażania. Przy lodowisku: parking, hotel, restauracja. Wymiary lodowiska: 60 x 30 m. Trybuny mogą pomieścić 2635 osób.

Przed halą lodową, przy ul. Park Sportowy znajdują się korty tenisowe, które są czynne codziennie od godz. 8.00 do godz. 21.00, w okresie od maja do października.

Czytaj więcej

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.