Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

Beskid Sądecki można podziwiać wybierając się na pieszą wycieczkę, korzystając z wielu szlaków turystycznych. Jednak jeśli mamy ochotę na nieco szybsze zwiedzanie, wymagające więcej wysiłku i dające zastrzyk adrenaliny – warto wsiąść na rower.

W pierwszej kolejności warto wybrać się na Jaworzynę Krynicką, by przejechać się jedną z dwóch pięciokilometrowych tras. Droga numer jeden wiedzie rowerzystów za dolną stację kolejki gondolowej, leśną drogą pamiętającą II wojnę światową. Nieco dalej za stacją, po prawej stronie znajduje się zbiornik wody pitnej dla miasta, a jeszcze dalej po lewej ukaże się trasa narciarska. Po przejechaniu kilometra pojawi się skrzyżowanie, na którym należy wybrać drogę pod górę, tak jak i na kolejnym przecięciu dróg. Na następnym skrzyżowaniu trzeba skręcić w prawo, na drogę stokową, która podprowadzi pod schronisko. Po ok. 300 metrach trasa przetnie nartostradę, z której można zobaczyć szczyt góry.

Druga jaworzyńska trasa prowadzi na Polanę Izwór, gdzie biegnie także czerwony szlak turystyczny. Po przejechaniu 800 metrów należy skręcić w prawo. Przejeżdża się przez las i nartostradę. Dalej trasa biegnie pod linią gondoli. Następnie droga poprowadzi przez Las pod Jaworzyną, powierzchniowy pomnik przyrody, gdzie można podziwiać stare drzewa bukowe oraz bloki piaskowcowe. Szlak pokrywa się dalej z trasą numer 5, by w końcu połączyć się z rowerową trasą numer 1.

Obie trasy przejeżdża się w godzinę, choć można je również przejść pieszo. Rowery można wywieźć na szczyt kolejką, a potem zjechać z góry.

Inną ciekawą trasą jest ta prowadząca przez Huzary i Górę Parkową. Szlak jest dość łatwy i liczy 9 kilometrów, a przejazd trwa około półtorej godziny. Trasa zaczyna się na ulicy Puławskiego (w kierunku Tylicza), a potem skręca w Zieleniewskiego. Za domem wczasowym Cztery Pory Roku, skręca w lewo i łączy się z żółtym szlakiem. Wiedzie dalej na szczyt Jakubika, a potem dochodzi do skrzyżowania ze szlakiem zielonym oraz czerwonym, a trochę dalej na szczycie Huzarów, przecina także szlak czarny. Kieruje się cały czas szlakiem żółtym, łączy się z drogą z Krynicy do Tylicza, jednak po około dwustu metrach wraca na drogę leśną. Droga ta doprowadzi do szałasu Janina, a dalej do polany podszczytowej, z której roztacza się piękny widok. Dalej szlak prowadzi w dół i wyprowadzi rowerzystów na ulicę Ebersa, z której łatwo dostać się na krynicki deptak.

Wymagająca i długa, liczącą 39 kilometrów trasa wiedzie przez Krynicę, Mochnaczkę, Izby, Tylicz, Muszynkę i z powrotem do Krynicy. Jadąc nią można podziwiać m.in. cerkwie, ujęcia wody, okopy konfederackie i najpiękniejsze widoki Beskidu Sądeckiego. Trasa zaczyna się jak wyżej opisana, na ulicy Puławskiego. Potem biegnie przez Zieleniewskiego i prowadzi pod Jakubik. Stamtąd kieruje się do Mochnaczki Niżnej i dalej do Izb, razem ze szlakiem czerwonym. W Izbach rozdziela się ze szlakiem czerwonym i biegnie drogą płytową do drogi asfaltowej, na której skręca w lewo do Tylicza. Obok cerkwi skręca ponownie w lewo i prowadzi do Muszynki. Tam kieruje się w prawo i łączy z żółtym szlakiem turystycznym, który biegnie przez kilka kilometrów słowacką granicą, by potem skręcić na Wysokie Bereście (obok słupka 276/6). Po trzykrotnym przekroczeniu potoku Zimny, odbija na drogę prowadzącą do osiedla Źródlane, by po chwili z niej zboczyć, skierować się do góry i doprowadzić na stoki Góry Parkowej. Przy szałasie Janina skręca w prawo i łączy się ze szlakiem żółtym, który doprowadza rowerzystów na ulicę Pułaskiego w Krynicy.

5 1 vote
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
5 lat temu
Oceń :
     

Z tego co słyszałem ma być wybudowana trasa rowerowa łącząca Krynicę ze Szczawnicą. To by dopiero była atrakcja. Potem jeszcze to wszystko połączyć z trasą wokół Tatr i nie ma w Polsce lepszej trasy rowerowej 🙂

Jola
Jola
4 lat temu
Reply to  Kamil

Ciekawi mnie kiedy zakończą pracę nad całą trasą. Wiem, że w Krynicy i Muszynie można już tą trasą pojeździć, ale co dalej? Kiedy będzie można tą trasą pojechać z Muszyny np do Żegiestowa?

Najnowsze wpisy w kategorii Atrakcje

  • Gondola na Jaworzynie Krynickiej

    Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju to nie tylko malownicze górskie pejzaże. Uzdrowisko oferuje wiele interesujących atrakcji, które przypadną do gustu zarówno mniej, jak i bardziej aktywnym osobom. Co robić zimą w Krynicy-Zdroju? Zapraszamy do lektury!

  • Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

    Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

  • Camper Park Czarny Potok Krynica

    Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca. Liczne ścieżki piesze i rowerowe zapewnią możliwość aktywnego spędzania czasu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które chcą zrelaksować się na łonie natury.

  • Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

    Wybierasz się w Beskid Sądecki na odpoczynek z rodziną lub wakacyjny pobyt? Koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, aby na własne oczy zobaczyć wyjątkową atrakcję turystyczną – wieżę widokową – ścieżkę w koronach drzew.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Planujesz tegorocznego sylwestra spędzić aktywnie i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami? Atrakcje sylwestrowe w Krynicy-Zdroju gwarantują niezapomnianą moc wrażeń i dobrą zabawę dla każdego. Sprawdź je wszystkie! Krynica-Zdrój to urokliwa miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów chętnych na zimowy odpoczynek oraz ciekawe programy lokalnych przedsięwzięć. To nie tylko atrakcyjne miejsce dla miłośników narciarstwa czy snowboardingu. To odpowiednie miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i zwiedzanie miasta oraz okolic. Pobyt w Krynicy-Zdroju zimą jest polecany wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce i wyjątkowo spędzić powitanie Nowego Roku.

  • widok na Krynicę-Zdrój z Góry Parkowej

    Krynica Zdrój to miejscowość, która rok rocznie przyciąga rzesze turystów, pragnących skorzystać z atrakcji tego miasta. Jest to przede wszystkim uzdrowisko, więc jego ogromnym atutem są źródła wód leczniczych i pijalnie, w których można spróbować tego płynnego złota. Dla jednych są one obowiązkowym punktem wycieczki, a często wręcz głównym powodem, dla którego wybierają Krynicę-Zdrój na odpoczynek. Dla innych jest to tylko jeden z punktów, z których warto skorzystać podczas pobytu w tej malowniczej okolicy. Tak, czy inaczej Krynica Zdrój, poza swoimi naturalnymi zasobami, posiada tyle interesujących miejsc, że warto skorzystać z jej oferty np. podczas długiego weekendu majowego (majówki).

  • Ślizgawki dla dzieci i dorosłych na Górze Parkowej w Krynicy

    Krynica-Zdrój od lat jest zarówno letnią jak i zimową destynacją tych podróżników, którzy szukają sprawdzonych, pewnych i przetestowanych miejsc wypoczynku. Także rodziny z dziećmi bez obaw mogą wybrać Krynicę jako gwarancję udanego wypoczynku. Co zatem oferuje uzdrowisko Krynica dla malusińskich i ich rodziców?

  • Ośrodek sportu i rekreacji Wietrznice to camping, tor kajakarstwa górskiego oraz baza noclegowa dla około 60 osób. Miejsce to docenią szczególnie osoby ceniące sobie ciszę, spokój oraz aktywny wypoczynek. Najbliższe okolice naszego ośrodka to góry, lasy oraz rzeka Dunajec. Wśród gór otaczających nas, mamy Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce oraz od Pienin dzieli nas zaledwie 20 km. Liczne szlaki górskie znajdują się w okolicy kilkuset metrów, szlak na wieżę widokową na Koziarzu oraz Lubaniu (400m). Nasze miejsce odwiedzane jest każdego roku przez pasjonatów kajakarstwa górskiego, spływów kajakowych oraz osób kochających góry.

  • Pijalnia Czekolady na Deptaku w Krynicy

    Krynica-Zdrój to nie tylko pijalnie Wód Mineralnych ale również … Pijalnie Czekolady! Jeżeli Państwo również nie mogą oprzeć się urokom czekolady to zapraszamy serdecznie do Pijalni Czekolady „Czekolada i Zdrój” położonej na Deptaku (ul. Nowotarskiego 9, Stary Dom Zdrojowy) lub też Pijalni Czekolady „U Jana Kiepury” położonej na ul. Pułaskiego 1 (w pobliżu Muzeum Zabawek).

  • Muszyna

    Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
2
0
Dodaj komentarzx
Menu