Festiwal im. Jana Kiepury
Jan Kiepura była znakomitym polskim tenorem, śpiewakiem oraz aktorem, który zdobył międzynarodową popularność i sławę. Występowała na największych światowych scenach operowych, m.in. w Operze Paryskiej, Berlińskiej, Lwowskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera. Zagrał w 39 filmach, a pomimo tak ogromne sławy, mówił o sobie, że jest „prostym chłopakiem z Sosnowca”. Za pieniądze, które zarobił na światowych scenach, zbudował w Krynicy luksusowy hotel-willę Partia, w której spędzał czas z rodziną, gdy tylko był w Polsce.
Festiwal im. Jana Kiepury był inicjatywą Stefana Półchłopka, byłego burmistrza i wieloletniego animatora życia sportowego i kulturalnego Krynicy. Zorganizował on 15 pierwszych edycji festiwalu, przy czym pierwszy z nich odbył się rok po śmierci Jana Kiepury, w roku 1967. Jego gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura. Koncerty odbywały się zarówno na Deptaku, jak i w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego. W czasie I Festiwalu im. Jana Kiepury na scenie pojawiły się światowe sławy, czyli Andrzej Hiolski, Roman Węgrzyn, Wiesław Ochman, Krystyna Szczepańska czy Delifna Ambroziak. Twórcom akompaniowała Orkiestra Filharmonii Krajowskiej, którą dyrygował Krzysztof Missona.
W kolejnych latach koncerty odbywały się w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego, na Deptaku i w Kinie Jaworzyna, a od roku 1971 na stałe w Pijalni Głównej. W Krynicy występowali najznamienitsi artyści, wśród których można wymienić m.in. Tadeusza Kopackiego, Leonarda Andrzeja Mroza, Barbarę Nieman, Hannę Rumowską, Czesławę Fijałkowską, Polę Lipińską, Wandę Polańską, Zdzisława Krzywickiego, Ryszarda Tarasiewicza, Andrzeja Saciuka, Bolesława Pawlusa czy Krystynę Szostak-Radkową.
Od roku 1968 podczas festiwalu odbywały się konkursy wokalne dla absolwentów wyższych szkół muzycznych, a od roku 1969 również dla śpiewaków amatorów. W 1976 festiwal stał się międzynarodowy, a rok później na scenie wystawiona operę „Straszny Dwór”. Wystąpiła wówczas Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz artyści – Stefania Toczyska, Jerzy Jadczak, Henryk Grychnik, Jadwiga Romańska.
W 1984 nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Bogusław Kaczyński sprawiał, że impreza zyskała większy zasięg, a w latach 2003-2011 odbywała się pod nazwą „Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Wówczas na scenie występowały zespoły Opery i Operetki Krakowskiej, Opery Śląskiej, Operetki Wrocławskiej i Gliwickiej, Teatru Wielkiego w Łodzi czy Teatru Muzycznego z Łodzi oraz zespół Mazowsze i zespół Śląsk.
Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się co roku w sierpniu i przyciąga do Krynicy wielu melomanów zarówno z Polski jak i z zza granicy. Koncerty odbywają się na Deptaku, w Pijalni Głównej, w sali teatralnej i sali balowej Starego Domu Zdrojowego. Muzyczną ucztę zapewniają najlepsi śpiewacy, muzycy i tancerze.
W roku 2016 odbył się jubileuszowy, 50 Festiwal im. Jana Kiepury.
Więcej szczegółów na temat Festiwalu im. Jana Kiepury znajdą państwo na stronie www.festiwalkiepury.pl