Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Festiwal im. Jana Kiepury

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Jan Kiepura była znakomitym polskim tenorem, śpiewakiem oraz aktorem, który zdobył międzynarodową popularność i sławę. Występowała na największych światowych scenach operowych, m.in. w Operze Paryskiej, Berlińskiej, Lwowskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera. Zagrał w 39 filmach, a pomimo tak ogromne sławy, mówił o sobie, że jest „prostym chłopakiem z Sosnowca”. Za pieniądze, które zarobił na światowych scenach, zbudował w Krynicy luksusowy hotel-willę Partia, w której spędzał czas z rodziną, gdy tylko był w Polsce.

Festiwal im. Jana Kiepury był inicjatywą Stefana Półchłopka, byłego burmistrza i wieloletniego animatora życia sportowego i kulturalnego Krynicy. Zorganizował on 15 pierwszych edycji festiwalu, przy czym pierwszy z nich odbył się rok po śmierci Jana Kiepury, w roku 1967. Jego gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura. Koncerty odbywały się zarówno na Deptaku, jak i w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego. W czasie I Festiwalu im. Jana Kiepury na scenie pojawiły się światowe sławy, czyli Andrzej Hiolski, Roman Węgrzyn, Wiesław Ochman, Krystyna Szczepańska czy Delifna Ambroziak. Twórcom akompaniowała Orkiestra Filharmonii Krajowskiej, którą dyrygował Krzysztof Missona.

W kolejnych latach koncerty odbywały się w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego, na Deptaku i w Kinie Jaworzyna, a od roku 1971 na stałe w Pijalni Głównej. W Krynicy występowali najznamienitsi artyści, wśród których można wymienić m.in. Tadeusza Kopackiego, Leonarda Andrzeja Mroza, Barbarę Nieman, Hannę Rumowską, Czesławę Fijałkowską, Polę Lipińską, Wandę Polańską, Zdzisława Krzywickiego, Ryszarda Tarasiewicza, Andrzeja Saciuka, Bolesława Pawlusa czy Krystynę Szostak-Radkową.

Od roku 1968 podczas festiwalu odbywały się konkursy wokalne dla absolwentów wyższych szkół muzycznych, a od roku 1969 również dla śpiewaków amatorów. W 1976 festiwal stał się międzynarodowy, a rok później na scenie wystawiona operę „Straszny Dwór”. Wystąpiła wówczas Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz artyści – Stefania Toczyska, Jerzy Jadczak, Henryk Grychnik, Jadwiga Romańska.

W 1984 nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Bogusław Kaczyński sprawiał, że impreza zyskała większy zasięg, a w latach 2003-2011 odbywała się pod nazwą „Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Wówczas na scenie występowały zespoły Opery i Operetki Krakowskiej, Opery Śląskiej, Operetki Wrocławskiej i Gliwickiej, Teatru Wielkiego w Łodzi czy Teatru Muzycznego z Łodzi oraz zespół Mazowsze i zespół Śląsk.

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się co roku w sierpniu i przyciąga do Krynicy wielu melomanów zarówno z Polski jak i z zza granicy. Koncerty odbywają się na Deptaku, w Pijalni Głównej, w sali teatralnej i sali balowej Starego Domu Zdrojowego. Muzyczną ucztę zapewniają najlepsi śpiewacy, muzycy i tancerze.

W roku 2016 odbył się jubileuszowy, 50 Festiwal im. Jana Kiepury.

Więcej szczegółów na temat Festiwalu im. Jana Kiepury znajdą państwo na stronie www.festiwalkiepury.pl

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze wpisy w kategorii Atrakcje

  • Gondola na Jaworzynie Krynickiej

    Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju to nie tylko malownicze górskie pejzaże. Uzdrowisko oferuje wiele interesujących atrakcji, które przypadną do gustu zarówno mniej, jak i bardziej aktywnym osobom. Co robić zimą w Krynicy-Zdroju? Zapraszamy do lektury!

  • Krynica-Zdrój - okolice Deptaka w Krynicy

    Krynica-Zdrój swój rozwój zawdzięcza wodom mineralnym, których lecznicze walory opisał i rozpropagował w drugiej połowie XIX wieku Józef Dietl. W okresie międzywojennym, po wybudowaniu toru saneczkowego na Górze Parkowej i skoczni narciarskich, Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych. Tamte obiekty należą już do przeszłości. Współcześnie amatorów narciarstwa przyciąga Słotwiny Arena i Jaworzyna Krynicka. Krynica-Zdrój to nie tylko lecznictwo uzdrowiskowe i sporty zimowe. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Poznaj 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdrój.

  • Camper Park Czarny Potok Krynica

    Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca. Liczne ścieżki piesze i rowerowe zapewnią możliwość aktywnego spędzania czasu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które chcą zrelaksować się na łonie natury.

  • Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

    Wybierasz się w Beskid Sądecki na odpoczynek z rodziną lub wakacyjny pobyt? Koniecznie odwiedź Krynicę-Zdrój, aby na własne oczy zobaczyć wyjątkową atrakcję turystyczną – wieżę widokową – ścieżkę w koronach drzew.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Planujesz tegorocznego sylwestra spędzić aktywnie i w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami? Atrakcje sylwestrowe w Krynicy-Zdroju gwarantują niezapomnianą moc wrażeń i dobrą zabawę dla każdego. Sprawdź je wszystkie! Krynica-Zdrój to urokliwa miejscowość, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów chętnych na zimowy odpoczynek oraz ciekawe programy lokalnych przedsięwzięć. To nie tylko atrakcyjne miejsce dla miłośników narciarstwa czy snowboardingu. To odpowiednie miejsce dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i zwiedzanie miasta oraz okolic. Pobyt w Krynicy-Zdroju zimą jest polecany wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce i wyjątkowo spędzić powitanie Nowego Roku.

  • widok na Krynicę-Zdrój z Góry Parkowej

    Krynica Zdrój to miejscowość, która rok rocznie przyciąga rzesze turystów, pragnących skorzystać z atrakcji tego miasta. Jest to przede wszystkim uzdrowisko, więc jego ogromnym atutem są źródła wód leczniczych i pijalnie, w których można spróbować tego płynnego złota. Dla jednych są one obowiązkowym punktem wycieczki, a często wręcz głównym powodem, dla którego wybierają Krynicę-Zdrój na odpoczynek. Dla innych jest to tylko jeden z punktów, z których warto skorzystać podczas pobytu w tej malowniczej okolicy. Tak, czy inaczej Krynica Zdrój, poza swoimi naturalnymi zasobami, posiada tyle interesujących miejsc, że warto skorzystać z jej oferty np. podczas długiego weekendu majowego (majówki).

  • Ślizgawki dla dzieci i dorosłych na Górze Parkowej w Krynicy

    Krynica-Zdrój od lat jest zarówno letnią jak i zimową destynacją tych podróżników, którzy szukają sprawdzonych, pewnych i przetestowanych miejsc wypoczynku. Także rodziny z dziećmi bez obaw mogą wybrać Krynicę jako gwarancję udanego wypoczynku. Co zatem oferuje uzdrowisko Krynica dla malusińskich i ich rodziców?

  • Ośrodek sportu i rekreacji Wietrznice to camping, tor kajakarstwa górskiego oraz baza noclegowa dla około 60 osób. Miejsce to docenią szczególnie osoby ceniące sobie ciszę, spokój oraz aktywny wypoczynek. Najbliższe okolice naszego ośrodka to góry, lasy oraz rzeka Dunajec. Wśród gór otaczających nas, mamy Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce oraz od Pienin dzieli nas zaledwie 20 km. Liczne szlaki górskie znajdują się w okolicy kilkuset metrów, szlak na wieżę widokową na Koziarzu oraz Lubaniu (400m). Nasze miejsce odwiedzane jest każdego roku przez pasjonatów kajakarstwa górskiego, spływów kajakowych oraz osób kochających góry.

  • Pijalnia Czekolady na Deptaku w Krynicy

    Krynica-Zdrój to nie tylko pijalnie Wód Mineralnych ale również … Pijalnie Czekolady! Jeżeli Państwo również nie mogą oprzeć się urokom czekolady to zapraszamy serdecznie do Pijalni Czekolady „Czekolada i Zdrój” położonej na Deptaku (ul. Nowotarskiego 9, Stary Dom Zdrojowy) lub też Pijalni Czekolady „U Jana Kiepury” położonej na ul. Pułaskiego 1 (w pobliżu Muzeum Zabawek).

  • Muszyna

    Położony zaledwie kilka kilometrów od Krynicy, teren Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna obfituje w liczne atrakcje turystyczne. To malowniczo położone Uzdrowisko jest, podobnie jak Krynica, idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla ludzi kochających aktywny wypoczynek.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
0
Dodaj komentarzx
Menu