Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Festiwal im. Jana Kiepury

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Jan Kiepura była znakomitym polskim tenorem, śpiewakiem oraz aktorem, który zdobył międzynarodową popularność i sławę. Występowała na największych światowych scenach operowych, m.in. w Operze Paryskiej, Berlińskiej, Lwowskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera. Zagrał w 39 filmach, a pomimo tak ogromne sławy, mówił o sobie, że jest „prostym chłopakiem z Sosnowca”. Za pieniądze, które zarobił na światowych scenach, zbudował w Krynicy luksusowy hotel-willę Partia, w której spędzał czas z rodziną, gdy tylko był w Polsce.

Festiwal im. Jana Kiepury był inicjatywą Stefana Półchłopka, byłego burmistrza i wieloletniego animatora życia sportowego i kulturalnego Krynicy. Zorganizował on 15 pierwszych edycji festiwalu, przy czym pierwszy z nich odbył się rok po śmierci Jana Kiepury, w roku 1967. Jego gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura. Koncerty odbywały się zarówno na Deptaku, jak i w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego. W czasie I Festiwalu im. Jana Kiepury na scenie pojawiły się światowe sławy, czyli Andrzej Hiolski, Roman Węgrzyn, Wiesław Ochman, Krystyna Szczepańska czy Delifna Ambroziak. Twórcom akompaniowała Orkiestra Filharmonii Krajowskiej, którą dyrygował Krzysztof Missona.

W kolejnych latach koncerty odbywały się w Sali Teatralnej Starego Domu Zdrojowego, na Deptaku i w Kinie Jaworzyna, a od roku 1971 na stałe w Pijalni Głównej. W Krynicy występowali najznamienitsi artyści, wśród których można wymienić m.in. Tadeusza Kopackiego, Leonarda Andrzeja Mroza, Barbarę Nieman, Hannę Rumowską, Czesławę Fijałkowską, Polę Lipińską, Wandę Polańską, Zdzisława Krzywickiego, Ryszarda Tarasiewicza, Andrzeja Saciuka, Bolesława Pawlusa czy Krystynę Szostak-Radkową.

Od roku 1968 podczas festiwalu odbywały się konkursy wokalne dla absolwentów wyższych szkół muzycznych, a od roku 1969 również dla śpiewaków amatorów. W 1976 festiwal stał się międzynarodowy, a rok później na scenie wystawiona operę „Straszny Dwór”. Wystąpiła wówczas Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz artyści – Stefania Toczyska, Jerzy Jadczak, Henryk Grychnik, Jadwiga Romańska.

W 1984 nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Bogusław Kaczyński sprawiał, że impreza zyskała większy zasięg, a w latach 2003-2011 odbywała się pod nazwą „Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Wówczas na scenie występowały zespoły Opery i Operetki Krakowskiej, Opery Śląskiej, Operetki Wrocławskiej i Gliwickiej, Teatru Wielkiego w Łodzi czy Teatru Muzycznego z Łodzi oraz zespół Mazowsze i zespół Śląsk.

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się co roku w sierpniu i przyciąga do Krynicy wielu melomanów zarówno z Polski jak i z zza granicy. Koncerty odbywają się na Deptaku, w Pijalni Głównej, w sali teatralnej i sali balowej Starego Domu Zdrojowego. Muzyczną ucztę zapewniają najlepsi śpiewacy, muzycy i tancerze.

W roku 2016 odbył się jubileuszowy, 50 Festiwal im. Jana Kiepury.

Więcej szczegółów na temat Festiwalu im. Jana Kiepury znajdą państwo na stronie www.festiwalkiepury.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dzieje się w Krynicy

 • Powitanie Lata 2018 - zdjęcie wstępu Powitanie Lata 2018 w Krynicy

  Data wydarzenia: 29 czerwca – 01 lipca 2018 Miejsce: Deptak w Krynicy Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju zaprasza na Powitanie Lata w Krynicy-Zdroju. W programie 3 dniowej imprezy m.in. koncerty Ivana Komarenki, O.S.T.R., Renaty Przemyk i wiele wydarzeń towarzyszących (m.in. jarmark regionalny). Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Powitanie Lata zostało sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Tweet […]

 • Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój - zdjecie wstępu Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój

  Data wydarzenia: 4-5 maja 2018 Miejsce: Pijalnia Główna Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Prezes Zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A zapraszają na Wielką Majówkę z okazji Jubileuszu Uzdrowiska Krynica-Zdrój. W programie m.in. przeboje muzyki Pop i Rock w orkiestrowych aranżacjach oraz koncert Mateusza Ziółko. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Rodzinny Piknik Majowy 2018 na Jaworzynie - zdjęcie wstępu Rodzinny Piknik na Jaworzynie Krynickiej

  Data wydarzenia: 1-5 maja 2018 Miejsce: Jaworzyna Krynicka Szczegóły: W dniach od 1 do 5 maja 2018 zapraszamy na Jaworzynę Krynicką na Rodzinny Piknik Majowy. Na szczycie Jaworzyny przygotowano wiele atrakcji dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami, nauka tańca, mini disco, zumba kids, balonowe zoo, malowanie twarzy, przejazdy kolejką tyrolką, pokazy gigantycznych baniek mydlanych […]

 • Majówka Konfederacka

  Data wydarzenia: 28 kwietnia 2018 Miejsce: Muszynka W programie: Msza Święta połączona z majówką, spotkanie przy pamiątkowym obelisku, degustacja potraw regionalnych przy grillu i ognisku połączone z okolicznościowym programem artystycznym. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.