Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Pijalnie wód mineralnych w Krynicy

Pijalnia Jan w Krynicy

W Krynicy Zdrój znajduje się wiele pijalni wód mineralnych, w których można delektować się wodami wydobywanymi na terenie uzdrowiska. Zdecydowanie największym obiektem jest Pijalnia Główna, która jest jedną z najbardziej znanych pijalni w Polsce. Oprócz niej w Krynicy Zdroju można skosztować wód mineralnych w Pijalni Mieczysław oraz w Pijalni Jan-Józef. W mieście znajduje się również stara, zabytkowa Pijalnia Słotwinka, która jest nieczynna. To najstarszy obiekt zdrojowy w kurorcie. Pijalnia Słotwinka powstała w 1806 roku i początkowo była umiejscowiona tam, gdzie obecnie znajduje się Pijalnia Główna. Na początku XIX wieku przeniesiono ją na teren Parku Słotwińskiego.

 

PIJALNIA GŁÓWNA to nowoczesny obiekt będący najważniejszą atrakcją turystyczną Krynicy Zdrój. Budynek jest niezwykle okazały – jego powierzchnia wynosi aż 4540mkw. Wewnątrz znajduje się duża sala, mogąca pomieścić nawet 1100 osób, a także kameralna sala widowiskowa, ogór zimowy z roślinnością egzotyczną oraz wiele niewielkich sklepików.

Pijalnia Główna mieści się w centrum, przy popularnym wśród turystów Deptaku. Miejsce to jest czynne codziennie od godziny 10.00 do godziny 21.00. W budynku serwowane są wody:

 • Słotwinka,
 • Tadeusz,
 • Jan,
 • Zdrój Główny,
 • Zuber.

 

PIJALNIA MIECZYSŁAW mieści się w Starym Domu Zdrojowym. To niezwykle okazały, neorenesansowy budynek, który znajduje się w samym centrum miasta, na krynickim deptaku. Pijalnia Mieczysław jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00. W miejscu tym serwuje się wyłącznie wodę Mieczysław, która ma wiele walorów leczniczych.

 

PIJALNIA JAN-JÓZEF znajdują się na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Do 1933 roku znajdowały się tu dwa osobne pawilony przy każdym ze źródeł, obecna pijalnia kryje oba źródła. Zdrój Józefa dawniej nazywał się zdrojem Dudzika 1 – nazwa ta pochodziła od nazwiska właściciela zdroju. W roku 1880 źródło zakupił Zarząd Zdrojowy i od tej pory nosi ono nazwę Józef, na cześć ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, Józefa Merunowicza. Źródło Jan swoją nazwę wzięło od osoby kąpielowego, mającego na imię Jan.
Pijalnia Jan-Józef czynna jest codziennie w godzinach 7.00-17.45. Podaje się w niej wyłącznie wody mineralne Jan i Józef, przy czym woda Józef dostępna jest jedynie tutaj.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dzieje się w Krynicy

 • Powitanie Lata 2018 - zdjęcie wstępu Powitanie Lata 2018 w Krynicy

  Data wydarzenia: 29 czerwca – 01 lipca 2018 Miejsce: Deptak w Krynicy Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju zaprasza na Powitanie Lata w Krynicy-Zdroju. W programie 3 dniowej imprezy m.in. koncerty Ivana Komarenki, O.S.T.R., Renaty Przemyk i wiele wydarzeń towarzyszących (m.in. jarmark regionalny). Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Powitanie Lata zostało sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Tweet […]

 • Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój - zdjecie wstępu Wielka Majówka z okazji Jubileuszu 225 lat Uzdrowiska Krynica-Zdrój

  Data wydarzenia: 4-5 maja 2018 Miejsce: Pijalnia Główna Szczegóły: Burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Prezes Zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A zapraszają na Wielką Majówkę z okazji Jubileuszu Uzdrowiska Krynica-Zdrój. W programie m.in. przeboje muzyki Pop i Rock w orkiestrowych aranżacjach oraz koncert Mateusza Ziółko. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Rodzinny Piknik Majowy 2018 na Jaworzynie - zdjęcie wstępu Rodzinny Piknik na Jaworzynie Krynickiej

  Data wydarzenia: 1-5 maja 2018 Miejsce: Jaworzyna Krynicka Szczegóły: W dniach od 1 do 5 maja 2018 zapraszamy na Jaworzynę Krynicką na Rodzinny Piknik Majowy. Na szczycie Jaworzyny przygotowano wiele atrakcji dla dzieci (konkursy i zabawy z animatorami, nauka tańca, mini disco, zumba kids, balonowe zoo, malowanie twarzy, przejazdy kolejką tyrolką, pokazy gigantycznych baniek mydlanych […]

 • Majówka Konfederacka

  Data wydarzenia: 28 kwietnia 2018 Miejsce: Muszynka W programie: Msza Święta połączona z majówką, spotkanie przy pamiątkowym obelisku, degustacja potraw regionalnych przy grillu i ognisku połączone z okolicznościowym programem artystycznym. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.