Pijalnie wód mineralnych w Krynicy
W Krynicy Zdrój znajduje się wiele pijalni wód mineralnych, w których można delektować się wodami wydobywanymi na terenie uzdrowiska. Zdecydowanie największym obiektem jest Pijalnia Główna, która jest jedną z najbardziej znanych pijalni w Polsce. Oprócz niej w Krynicy Zdroju można skosztować wód mineralnych w Pijalni Mieczysław oraz w Pijalni Jan-Józef. W mieście znajduje się również stara, zabytkowa Pijalnia Słotwinka, która jest nieczynna. To najstarszy obiekt zdrojowy w kurorcie. Pijalnia Słotwinka powstała w 1806 roku i początkowo była umiejscowiona tam, gdzie obecnie znajduje się Pijalnia Główna. Na początku XIX wieku przeniesiono ją na teren Parku Słotwińskiego.
PIJALNIA GŁÓWNA to nowoczesny obiekt będący najważniejszą atrakcją turystyczną Krynicy Zdrój. Budynek jest niezwykle okazały – jego powierzchnia wynosi aż 4540mkw. Wewnątrz znajduje się duża sala, mogąca pomieścić nawet 1100 osób, a także kameralna sala widowiskowa, ogór zimowy z roślinnością egzotyczną oraz wiele niewielkich sklepików.
Pijalnia Główna mieści się w centrum, przy popularnym wśród turystów Deptaku. Miejsce to jest czynne codziennie od godziny 10.00 do godziny 21.00. W budynku serwowane są wody:
- Słotwinka,
- Tadeusz,
- Jan,
- Zdrój Główny,
- Zuber.
PIJALNIA MIECZYSŁAW mieści się w Starym Domu Zdrojowym. To niezwykle okazały, neorenesansowy budynek, który znajduje się w samym centrum miasta, na krynickim deptaku. Pijalnia Mieczysław jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00. W miejscu tym serwuje się wyłącznie wodę Mieczysław, która ma wiele walorów leczniczych.
PIJALNIA JAN-JÓZEF znajdują się na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Do 1933 roku znajdowały się tu dwa osobne pawilony przy każdym ze źródeł, obecna pijalnia kryje oba źródła. Zdrój Józefa dawniej nazywał się zdrojem Dudzika 1 – nazwa ta pochodziła od nazwiska właściciela zdroju. W roku 1880 źródło zakupił Zarząd Zdrojowy i od tej pory nosi ono nazwę Józef, na cześć ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, Józefa Merunowicza. Źródło Jan swoją nazwę wzięło od osoby kąpielowego, mającego na imię Jan.
Pijalnia Jan-Józef czynna jest codziennie w godzinach 7.00-17.45. Podaje się w niej wyłącznie wody mineralne Jan i Józef, przy czym woda Józef dostępna jest jedynie tutaj.