Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl
Majster plus

Pijalnie wód mineralnych w Krynicy

Pijalnia Jan w Krynicy

W Krynicy Zdrój znajduje się wiele pijalni wód mineralnych, w których można delektować się wodami wydobywanymi na terenie uzdrowiska. Zdecydowanie największym obiektem jest Pijalnia Główna, która jest jedną z najbardziej znanych pijalni w Polsce. Oprócz niej w Krynicy Zdroju można skosztować wód mineralnych w Pijalni Mieczysław oraz w Pijalni Jan-Józef. W mieście znajduje się również stara, zabytkowa Pijalnia Słotwinka, która jest nieczynna. To najstarszy obiekt zdrojowy w kurorcie. Pijalnia Słotwinka powstała w 1806 roku i początkowo była umiejscowiona tam, gdzie obecnie znajduje się Pijalnia Główna. Na początku XIX wieku przeniesiono ją na teren Parku Słotwińskiego.

 

PIJALNIA GŁÓWNA to nowoczesny obiekt będący najważniejszą atrakcją turystyczną Krynicy Zdrój. Budynek jest niezwykle okazały – jego powierzchnia wynosi aż 4540mkw. Wewnątrz znajduje się duża sala, mogąca pomieścić nawet 1100 osób, a także kameralna sala widowiskowa, ogór zimowy z roślinnością egzotyczną oraz wiele niewielkich sklepików.

Pijalnia Główna mieści się w centrum, przy popularnym wśród turystów Deptaku. Miejsce to jest czynne codziennie od godziny 10.00 do godziny 21.00. W budynku serwowane są wody:

  • Słotwinka,
  • Tadeusz,
  • Jan,
  • Zdrój Główny,
  • Zuber.

 

PIJALNIA MIECZYSŁAW mieści się w Starym Domu Zdrojowym. To niezwykle okazały, neorenesansowy budynek, który znajduje się w samym centrum miasta, na krynickim deptaku. Pijalnia Mieczysław jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00. W miejscu tym serwuje się wyłącznie wodę Mieczysław, która ma wiele walorów leczniczych.

 

PIJALNIA JAN-JÓZEF znajdują się na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Do 1933 roku znajdowały się tu dwa osobne pawilony przy każdym ze źródeł, obecna pijalnia kryje oba źródła. Zdrój Józefa dawniej nazywał się zdrojem Dudzika 1 – nazwa ta pochodziła od nazwiska właściciela zdroju. W roku 1880 źródło zakupił Zarząd Zdrojowy i od tej pory nosi ono nazwę Józef, na cześć ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, Józefa Merunowicza. Źródło Jan swoją nazwę wzięło od osoby kąpielowego, mającego na imię Jan.
Pijalnia Jan-Józef czynna jest codziennie w godzinach 7.00-17.45. Podaje się w niej wyłącznie wody mineralne Jan i Józef, przy czym woda Józef dostępna jest jedynie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dzieje się w Krynicy

Polecane atrakcje Krynicy i okolic

Muzeum zabawek w Krynicy

Muzeum zabawek w Krynicy

Krynickie Muzeum Zabawek działa od 2010 roku i jest filią Muzeum Zabawek znajdującego się w Kudowie Zdroju.

Muzeum Zabawek w Krynicy mieści się w budynku Nowych Łazienek Mineralnych (ul. Piłsudskiego 2). W zbiorach Muzeum znajduje się bogata kolekcja zabawek począwszy od czasów starożytnych aż po lata 80-te XX wieku.

Czytaj więcej

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Sympatykom narciarstwa nie trzeba chyba wyjaśniać, jakimże rajem dla narciarzy jest Jaworzyna Krynicka. To nie tylko jedna z większych w Polsce kolejek gondolowych o bardzo dużej przepustowości.

Dość wspomnieć iż ten kompleks wyciągów regularnie zdobywa nagrody lub wyróżnienia w rankingach polskich baz narciarskich.

Czytaj więcej

Pijalnia Główna

Pijalnia Główna w Krynicy

Obecny budynek Pijalni Głównej został oddany do użytku w 1971 r. Pijalnia zlokalizowana jest w samym "sercu" Krynicy Zdrój przy Bulwarach Dietla. Powierzchnia ogólna Pijalni wynosi 4.540 m2.

W Pijalni Głównej każdy z turystów może napić się takich wód jak: Jan, Tadeusz, Słotwinka, Zdrój Główny czy też Zuber.

Czytaj więcej

Lodowisko w Krynicy-Zdrój

Lodowisko Krynica-Zdrój

Obiekt całoroczny kryty, najnowocześniejszy system zamrażania. Przy lodowisku: parking, hotel, restauracja. Wymiary lodowiska: 60 x 30 m. Trybuny mogą pomieścić 2635 osób.

Przed halą lodową, przy ul. Park Sportowy znajdują się korty tenisowe, które są czynne codziennie od godz. 8.00 do godz. 21.00, w okresie od maja do października.

Czytaj więcej

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.