Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Pijalnie wód mineralnych w Krynicy

Pijalnia Jan w Krynicy

W Krynicy Zdrój znajduje się wiele pijalni wód mineralnych, w których można delektować się wodami wydobywanymi na terenie uzdrowiska. Zdecydowanie największym obiektem jest Pijalnia Główna, która jest jedną z najbardziej znanych pijalni w Polsce. Oprócz niej w Krynicy Zdroju można skosztować wód mineralnych w Pijalni Mieczysław oraz w Pijalni Jan-Józef. W mieście znajduje się również stara, zabytkowa Pijalnia Słotwinka, która jest nieczynna. To najstarszy obiekt zdrojowy w kurorcie. Pijalnia Słotwinka powstała w 1806 roku i początkowo była umiejscowiona tam, gdzie obecnie znajduje się Pijalnia Główna. Na początku XIX wieku przeniesiono ją na teren Parku Słotwińskiego.

 

PIJALNIA GŁÓWNA to nowoczesny obiekt będący najważniejszą atrakcją turystyczną Krynicy Zdrój. Budynek jest niezwykle okazały – jego powierzchnia wynosi aż 4540mkw. Wewnątrz znajduje się duża sala, mogąca pomieścić nawet 1100 osób, a także kameralna sala widowiskowa, ogór zimowy z roślinnością egzotyczną oraz wiele niewielkich sklepików.

Pijalnia Główna mieści się w centrum, przy popularnym wśród turystów Deptaku. Miejsce to jest czynne codziennie od godziny 10.00 do godziny 21.00. W budynku serwowane są wody:

 • Słotwinka,
 • Tadeusz,
 • Jan,
 • Zdrój Główny,
 • Zuber.

 

PIJALNIA MIECZYSŁAW mieści się w Starym Domu Zdrojowym. To niezwykle okazały, neorenesansowy budynek, który znajduje się w samym centrum miasta, na krynickim deptaku. Pijalnia Mieczysław jest czynna codziennie od 10.00 do 18.00. W miejscu tym serwuje się wyłącznie wodę Mieczysław, która ma wiele walorów leczniczych.

 

PIJALNIA JAN-JÓZEF znajdują się na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej. Do 1933 roku znajdowały się tu dwa osobne pawilony przy każdym ze źródeł, obecna pijalnia kryje oba źródła. Zdrój Józefa dawniej nazywał się zdrojem Dudzika 1 – nazwa ta pochodziła od nazwiska właściciela zdroju. W roku 1880 źródło zakupił Zarząd Zdrojowy i od tej pory nosi ono nazwę Józef, na cześć ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, Józefa Merunowicza. Źródło Jan swoją nazwę wzięło od osoby kąpielowego, mającego na imię Jan.
Pijalnia Jan-Józef czynna jest codziennie w godzinach 7.00-17.45. Podaje się w niej wyłącznie wody mineralne Jan i Józef, przy czym woda Józef dostępna jest jedynie tutaj.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Dzieje się w Krynicy

 • Krynica-Zdrój zimą - wejście na Deptak W Krynicy-Zdrój przybywa turystów

  Krynicka Organizacja Turystyczna informuje o wzmożonym zainteresowaniu Krynicą-Zdrój wśród turystów. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia ferii w pierwszym województwie w Polsce, w Krynicy jest coraz więcej przyjezdnych. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Krynica Źródłem Kultury Krynica Źródłem Kultury 2018

  W dniach od 13 stycznia do 23 lutego 2018 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną edycję cyklu Krynica Źródłem Kultury. W planie tegorocznego cyklu na scenie na scenie Pijalni zobaczymy 12 koncertów i 1 kabaret. Wszystko rozpocznie się już 13 stycznia koncertem Zakopower. W kolejnych dniach na scenie pojawią się takie gwiazdy muzyczne […]

 • Wielki Koncert Noworoczny 2018 w Krynicy-Zdroju Wielki koncert noworoczny – Po północy w Paryżu

  01 stycznia 2018 zapraszamy na godz. 20:00 do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na Wielki koncert noworoczny “Po północy w Paryżu”. Podczas koncertu wystąpią takie gwiazdy scen muzycznych jak Leslie Deskeuwre, Anna Lasota, Zosia Sydor, Alexander Martinez, Jakub Oczkowski. W Pijalni Głównej zagra również Orkiestra Symfoniczna im. A. Wrońskiego i podobnie jak w ubiegłych latach nasza […]

 • Sławomir - koncert w Krynicy Sławomir – koncert

  29 grudnia 2017 zapraszamy do Krynicy na koncert Sławomira. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 w Pijalni Głównej w Krynicy. Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Krynica - miliony na inwestycje Dofinansowanie rzędu 12 mln zł dla Krynicy-Zdroju – jakie prace mają zostać przeprowadzone w mieście?

  Krynica-Zdrój może pochwalić się uzyskaniem dofinansowania w kwocie aż 12 milionów złotych. Jakie prace zostały zaplanowane w ramach tych środków w mieście i w okolicy? Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

 • Justyna Steczkowska Justyna Steczkowska – Kolędy i Pastorałki

  28 grudnia 2017 zapraszamy do Krynicy na koncert Justyny Steczkowskiej – Kolędy i Pastorałki. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Zapraszamy! Tweet Share 0 Reddit +1 Pinterest 0 LinkedIn 0

Krynica-Zdrój – informacje

Położenie: 49°25'18.1"N 20°57'43.3"E

Wysokość n.p.m.:od 560 - 650 m n.p.m.

Przybliżona liczba ludności: 10 907

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina miejsko-wiejska Krynica-Zdrój

W skład Gminy Krynica-Zdrój wchodzą: miasto Krynica-Zdrój oraz 8 sołectw: Berest, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Muszynka, Piorunka, Polany i Tylicz.

Miastami partnerskimi Krynicy są: Amersham, Bardiów, Bad Sooden-Allendor, Chmielnik.

Uzdrowisko Krynica

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

Social media

Twitter Google Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.