Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Znane osobistości z Krynicy-Zdrój

Nikifor - pomnik w Krynicy

Z Krynicą-Zdrój związanych jest wiele znanych i cenionych osobistości. Do najbardziej znanych ludzi związanych z tym Uzdrowiskiem, a zarazem tych dzięki którym Krynica-Zdrój stała się tak słynną miejscowością należą Nikifor, Jan Kiepura oraz Stefan Półchłopek.

Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak, 1895-1968) – najsłynniejszy malarz samouk z Krynicy, malujący w stylu naiwnych prymitywistów. Urodził się w rodzinie polsko-łemkowskiej i został osierocony podczas I wojny światowej. Nie jest wiadome skąd wziął się jego pseudonim, ale używał go od najmłodszych lat. Nie wiemy dokładnie kiedy zaczął malować, lecz od wczesnych lat charakteryzował się uporem w dążeniu do zostania Matejką Krynicy. W jego twórczości widać patriotyzm lokalny, na wielu z jego obrazów znajdują się krynickie obrazki – cerkwie, lokalne dworce, drewniane domki, pejzaże górskie. Namalował również wiele autoportretów. Tworzył na małych formatach, na wszystkim co nadawało się do malowania – kartki z zeszytów, tekturki, opakowania. Najchętniej używał akwareli, a pod koniec życia kredek. Stworzył kilkadziesiąt tysięcy prac, najlepsze są z lat 20. oraz 30. Większość życia spędził w biedzie, dopiero w latach 50. i 60. zaczął zdobywać szersze uznanie. Opiekunem malarza był Marian Włosiński.

Jan Kiepura (1902 – 1966) – mimo że urodzony w Sosnowcu, jego życie miało niezwykły wpływ na Krynicę. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, jednak w międzyczasie brał lekcje muzyki, by w końcu oddać się całkowicie karierze śpiewaka. Jego debiut nastąpił w 1925 roku w Wiedniu, potem występował na innych scenach operowych Europy, dzięki którym szybko zdobył sławę i popularność. W latach 30. występy na dużym ekranie powiększyły jego popularność. Kiepura poślubił sopranistkę Marthę Eggerth i wyjechał z nią do Stanów Zjednoczonych. Z powodu niechęci komunistycznych władz, długo nie mógł przyjechać do Polski. Nastąpiło to dopiero w 1958 roku, a Kiepurę przywitały na lotnisku tłumy. Zmarł na atak serca w swoim domu w Harrison. Jan Kiepura zapisał się w pamięci Kryniczan nie jako gość, ale jako mieszkaniec, spędzający wiele czasu w mieście, w szczególności w swej willi „Patrii”. Artysta często występował na krynickim deptaku, gdzie w koncertowej muszli znajduje się jego popiersie. W mieście można również oglądać jego pomnik. Sławnym na cały świat, odbywającym się od 1967 roku jest Festiwal im. Jana Kiepury.

Stefan Półchłopek (1916 – 2011) – zamieszkał w Krynicy podczas studiów. W czasie wojny walczył w Związku Walki Zbrojnej. Schwytany przez gestapo, trafił do Birkenau, potem Sachsenhausen i Buchenwald. Po wojnie wrócił do Krynicy. Od swojego powrotu aktywnie uczestniczył w życiu miasta, działając na jego rzecz społecznie i kulturalnie, wspierając krynicki sport i turystykę. Festiwal im. Jana Kiepury powstał z jego inicjatywy i przez długie lata mgr Półchłopek był jego organizatorem. Rozpoznał talent malarski Nikifora, wspierał i otoczył go ochroną. Był również założycielem i członkiem PTTK. W 2009 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krynicy-Zdroju.

Michał Zieleniewski (1821 – 1896) – student medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1857, za sprawą Józefa Dietla, zaczął pracować jako lekarz rządowy w Zakładzie w Krynicy. Z jego inicjatywy ośrodek zaczął się rozwijać, a sam Zieleniewski napisał wiele prac naukowych wychwalających balneoterapię i miasto. W uznaniu za jego zasługi dla Krynicy, polana na Górze Parkowej gdzie lubił spędzać czas, została nazwana „Michasiową”. Pamięta się go jako „Wielkiego Budowniczego Krynicy”.

Roman Nitribitt (1893 -1988) – krynicki farmaceuta z dziada pradziada, który ukończył studia we Lwowie. Po śmierci ojca przeniósł rodzinną aptekę do Nowego Domu Zdrojowego, czyniąc ją jedną z najpiękniejszych w kraju. Społeczny i kulturalny działacz lokalny. Założyciel chóru Echo oraz Klubu Krynickiego Tenisa, aktor i reżyser w Teatrze Ludowym oraz współorganizator Krynickiego Koła Oddziału Nowosądeckiego „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Miał udział w budowie słynnego toru saneczkowego i skoczni. Pisał o historii miasta i turystyce na krynickich terenach.

Zobacz również inne artykuły z tej kategorii

5 1 vote
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 lat temu
Oceń :
     

A Paweł Zygmunt czy Jakub Czerwiński? Też urodzeni w Krynicy..

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

  • Krynica Źródłem Kultury 2024 - plakat

    Data wydarzenia: od 18 stycznia do 17 lutego 2024 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 18 stycznia do 17 lutego 2024 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na 10 edycję cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • 56 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - 12-19 sierpnia 2023

    Miejsce: Krynica Zdrój – scena plenerowa na Deptaku, Muszla koncertowa na deptaku, Pijalnia Główna, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym Termin: 12-19 sierpnia 2023 Jedną z wielu atrakcji Krynicy jest organizowany od 1967 roku Festiwal, którego patronem jest Jan Kiepura – śpiewak i aktor na międzynarodową skalę, który w okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju willę „Patria”. Tegoroczna odsłona Festiwalu to blisko trzydzieści wydarzeń (gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, baletowe i teatralne, koncerty promenadowe) oraz spotkania z wybitnymi artystami.

  • Europejski Festiwal Biegowy 2023 Krynica Zdrój

    Data wydarzenia: od 30 czerwca do 02 lipca 2023 Miejsce: Krynica-Zdrój (baza zawodów w Starych Łazienkach Mineralnych ) W dniach od 30 czerwca do 02 lipca 2023 zapraszamy do Krynicy na III edycję zawodów Europejski Festiwal Biegowy – Dwa Beskidy.

  • Krynica Źródłem Kultury 2023

    Data wydarzenia: od 20 stycznia do 18 lutego 2023 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 20 stycznia do 18 lutego 2023 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną (dziewiątą) odsłonę cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Data wydarzenia: 31 grudnia 2022, godz. 22:00 Miejsce: Deptak – Muszla Koncertowa

  • Koncert Pod dachami Paryża

    Data wydarzenia: 15 grudnia 2022, godz. 19:00 Miejsce: Sala Balowa Stary Dom Zdrojowy (ul. Nowotarskiego 2) Szczegóły: Ekscytujące życie oraz najpiękniejsze piosenki Edith Piaf

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
1
0
Dodaj komentarzx
Menu