Serwis turystyczny miasta i gminy Krynica-Zdrój

TwojaKrynica.pl

Historia Krynicy Zdrój

Krynica Zdrój (zwana również nieformalnie Krynicą Górską) to miasto o bardzo bogatej historii. Miejscowość ta istniała prawdopodobnie już przed 1547 r (świadczyć o tym może m.in. przywilej nadania sołectwa w tej miejscowości dla Danka z Miastka (dzisiaj Tylicz)).

Prawdziwy rozwój miasta Krynica nastąpił w momencie odkrycia leczniczych wartości wielu źródeł mineralnych w XVII wieku. Na początku XIX wieku Krynica została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce przyjmować pierwszy lekarz.

Kolejna wielka era rozwoju uzdrowiska to zasługa profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józefa Dietla, uznawanego za ojca polskiej balneologii. Prof. Józef Dietl oraz jego następcy przyczynili się do rozwoju zaplecza technicznego uzdrowiska. To właśnie Józefowi Dietlowi oraz kontynuatorom jego dzieł zawdzięczamy powstanie takich obiektów jak Stare Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy oraz drewniana Pijalnia Główna z Deptakiem.

stara Pijalnia zdjęcie

Następnym elementem, który bez wątpienia wpłynął na rozwój uzdrowiska było wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy.

Wiek XIX oraz początki XX wieku to czas gdy Krynica gościła wielu sławnych Polaków. Bywali tu min. M. Konopnicka, A. Asnyk, A. Fredro, J. Matejko, H. Sienkiewicz, A. Grottger, J. I. Kraszewski, L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K. I. Gałczyński, K.Makuszyński oraz Jan Kiepura. To właśnie na cześć pobytu Jana Kiepury w Krynicy organizowane są obecnie festiwale jego imienia, które co roku przyciągają wielu ludzi z Polski i Europy. W XX wieku o Krynicy zrobiło się głośno również za sprawą jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów – Nikifora, którego dzieła zyskały uznanie na całym świecie.

Nikifor

Po pierwszej wojnie światowej uzdrowisko zostało przejęte przez polskie władze. Właśnie w tym okresie powstało wiele nowych obiektów (Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród), a pozostałe odrestaurowano. Wtedy też Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych – zbudowano stadion hokejowy, tor saneczkowy i skocznię narciarską. Zorganizowano tu Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. W 1937 r. została wybudowana kolej linowa na Górę Parkową. Dzięki tym inwestycjom Krynice odwiedzało coraz więcej ludzi. Dane historyczne mówią, że w 1938 roku na wczasy do Krynicy przyjechało 40 tysięcy osób.

tor saneczkowy

Druga wojna światowa przerwała niestety na jakiś czas rozwój uzdrowiska. Po jej zakończeniu przystąpiono jednak ponownie do jego rozbudowy. W latach siedemdziesiątych nastąpiło scalenie bazy leczniczej z hotelową, co spowodowało wprowadzenie silnych rygorów, a tym samym doprowadziło do podupadania infrastruktury towarzyszącej, czyli: obiektów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych, rozrywkowych i gastronomicznych.

W 1989 r. dokonano oceny sytuacji uzdrowiska, która to niestety wypadła bardzo źle. Samorządom powoływanym od 1990 r. przyszło realizować trudny program odbudowy uzdrowiska Krynica. Celem odbudowy było przekształcenie Krynicy w nowoczesne i atrakcyjne dla turystów uzdrowisko z bogatą ofertą leczniczą, rekreacyjną, turystyczną i sportową.

Ostatnie kilkanaście lat to intensywny rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Największymi inwestycjami były: kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką wraz ze wspaniałymi trasami narciarskimi oraz hala sportowo – widowiskowa na bazie sztucznego lodowiska.

Zobacz również inne artykuły z tej kategorii

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wydarzenia i imprezy w Krynicy

  • Krynica Źródłem Kultury 2023

    Data wydarzenia: od 20 stycznia do 18 lutego 2023 Miejsce: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju W dniach od 20 stycznia do 18 lutego 2023 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną (dziewiątą) odsłonę cyklu koncertów Krynica Źródłem Kultury.

  • Deptak w Krynicy - zima

    Data wydarzenia: 31 grudnia 2022, godz. 22:00 Miejsce: Deptak – Muszla Koncertowa

  • Koncert Pod dachami Paryża

    Data wydarzenia: 15 grudnia 2022, godz. 19:00 Miejsce: Sala Balowa Stary Dom Zdrojowy (ul. Nowotarskiego 2) Szczegóły: Ekscytujące życie oraz najpiękniejsze piosenki Edith Piaf

  • oncert pod Wieżą „Summertime”

    Data wydarzenia: 27 sierpnia 2022 Miejsce: Słotwiny Arena (ul. Słotwińska 51 a) – WSPÓŁRZĘDNE GPS: 49°25’58.6″N 20°56’08.8″E Szczegóły: Projekt muzyczny „Koncert pod Wieżą” organizowany jest przez ośrodek Słotwiny Arena. W ramach tego koncertu zaprezentowane zostaną największe przeboje muzyki rozrywkowej z różnych stron świata (polskie przeboje, brazylijską sambę, utwory w stylu bossa nova, argentyńskie tango oraz gorące rytmy prosto z Kuby) w wyjątkowych aranżacjach! Na scenie wystąpią: Ewa BEM (niekwestionowana gwiazda polskiej estrady i polskiego jazzu), Gosha Kowalinska (mezzosopranistka z Paryża, gwiazda światowych scen operowych), Jose Torres & Havana Dream (kubański zespół pod kierunkiem uwielbianego przez polską publiczność Jose Torresa), Piotr Baron (saksofonista, gwiazda polskiego jazzu), Patrycja i Jacek Kotlarscy (wokaliści z Teatru Roma), Marcin Suszycki (koncertmistrz Filharmonii Poznańskiej oraz solista wielu scen europejskich), Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo, Orkiestra Kameralna Art Silesian Collective pod dyrekcją Mateusza Walacha.

  • Krynica Źródłem Kultury 2022 - plakat

    W dniach od 21 stycznia do 25 lutego 2022 zapraszamy do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na kolejną odsłonę cyklu koncertów i występów kabaretowych Krynica Źródłem Kultury. W planie tegorocznego cyklu na scenie na scenie Pijalni zobaczymy 10 gwiazd polskiego rynku muzycznego oraz gwiazdę polskiej sceny kabaretowej – kabaret Smile . Wszystko rozpocznie się już 21 stycznia 2022 koncertem Agnieszki Chylińskiej. W kolejnych dniach na scenie pojawią się takie gwiazdy jak: Kabaret Smile, Sara James, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Kamil Bednarek, zespół IRA, Kult, Lady Pank i Mrozu. Cykl Krynica Źródłem Kultury 2022 zakończy koncert Dżemu (25 lutego 2022).

  • sylwester 2021/2022 na Deptaku w Krynicy-Zdrój

    Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju zaprasza na krynicki Deptak na zabawę Sylwestrową. Rozpoczęcie 31 grudnia 2021 r. o godz. 22:00. Wstęp wolny!

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Liczne źródła wód mineralnych i leczniczych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe stoki narciarskie, liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe sprawiają, że Krynica jest wciąż jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce!

TwojaKrynica na portalach społecznościowych

Twitter Facebook
© TwojaKrynica.pl. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.
0
Dodaj komentarzx
Menu